První týden soudu s Andrejem Babišem je za námi. Z čeho přesně je expremiér obžalovaný, jak zatím probíhá soudní jednání a jaký trest by mohl dostat?
S bývalým premiérem Andrejem Babišem začal v pondělí 12. září soud v kauze Čapí hnízdo. Majitel Agrofertu je obžalován z dotačního podvodu, svou vinu ale dlouhodobě odmítá. Na konci října chce navíc oznámit své rozhodnutí ohledně prezidentské kandidatury. Bývalý předseda vlády čelí obžalobě spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou), která svou vinu také odmítá. Podle státního zástupce způsobili oba obžalovaní škodu 50 milionů korun.
Obžaloba uvádí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci podala v únoru 2008 Nagyová, tehdejší místopředsedkyně představenstva Čapího hnízda.
Jana Nagyová je tedy obviněná z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, Andrej Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Oběma hrozí až desetileté vězení a státní zástupce pro ně žádá tříleté podmínky. Navrhl také peněžité tresty – pro Babiše desetimilionový, pro Nagyovou půlmilionový. Bývalý premiér celý soudní proces označuje za politický.
Soud s Babišem a Nagyovou začal v pondělí 12. září a zatím není jasné, zda skončí ještě v tomto roce. Kromě obou obžalovaných, kteří k soudu přišli, se měla dostavit také Babišova manželka Monika, ta ale využila svého práva nevypovídat. Kdo se ale objevil, byl bývalý první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Podle něj se Babišovi nevyplatilo páchat podvod kvůli dotaci, která představovala pět procent z celkové investice. Případ byl podle něj uměle vytvořen s jediným cílem – odstranit Babiše z politiky.
Obžaloba dále tvrdí, že Babiš starší zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov (Agro a.s.), ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Akcie byly podle státního zástupce Jaroslava Šarocha zaplaceny z Babišova účtu. Andrej Babiš mladší ale už dříve uvedl, že předmětnou listinu k akciím nepodepsal.
U soudu proto v úterý vypovídal písmoznalec Aleš Čulík, který uvedl, že podpis Andreje Babiše mladšího na listině k nabytí akcií společnosti Farma Čapí hnízdo pravděpodobně není pravý. Zároveň řekl, že našel některé podobnosti s písmem staršího z Andrejů Babišů. Podle experta ale nelze učinit kategorické závěry, a to i kvůli nedostatku srovnávacího materiálu. Zfalšování podpisu svého syna bývalý premiér u soudu odmítl.
Babišův syn je jediným členem expremiérovy rodiny, který se v kauze rozhodl vypovídat. Tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně. U soudu totiž v pátek řekl, že v sídle Agrofertu podepsal listinu, s jejímž obsahem se neseznámil, a že akcie Čapího hnízda ani jiné společnosti v ruce nikdy neměl.
Babiš junior uvedl, že nějakou listinu podepsal za přítomnosti finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. „Paní Procházková mi k tomu nic bližšího neřekla,“ vypověděl u pražského městského soudu. Dodal, že tento zhruba dvacetistránkový dokument nečetl celý, protože obsahoval malá písmena či finanční výkazy. Podepsal několik listů, pět nebo šest. Na dotaz soudce doplnil, že nemá ponětí, o jaký typ smlouvy šlo. O tom, že by měl být akcionářem Čapího hnízda, nevěděl, řekl.
Obavy o svou bezpečnost Andrej Babiš mladší nemá. Zdůvodnil to tím, že kdyby se mu něco stalo, byla by to pro jeho otce – „poté, co udělal v roce 2017 tu blbost s Krymem“ – sebevražda. Narážel na své předchozí tvrzení, že ho otec nechal unést na Krym, aby mu zabránil podat svědectví ohledně převodu akcií Farmy Čapí hnízdo.
První týden hlavního líčení je za námi, soud bude pokračovat od 26. do 30. září.