Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Zájemci o střední školy si zřejmě budou moci podávat tři přihlášky místo dvou

Uzavřená hranice mezi Finskem a Ruskem, začátek klimatické konference COP 28 v Dubaji a možnost podávat tři přihlášky na střední školu. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: čtvrtek, 30. listopadu

Name day: Ondřej

History: 30. listopadu 1939 začala Zimní válka: sovětská Rudá armáda vstoupila do Finska a postupovala k Mannerheimově linii.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Dvanáct rukojmích, včetně deseti izraelských občanek, je už v Izraeli poté, co je v úterý večer propustilo radikální palestinské hnutí Hamás a další militantní skupina Palestinský islámský džihád. 

Situace na Ukrajině

  • Ukrajina oznámila za včerejší noc sestřelení celkem 21 dronů, kterými na napadenou zemi zaútočily ruské síly. Za noc byly také zničeny tři přilétající rakety Ch-59, informovalo ukrajinské letectvo.

Finsko do 13. prosince uzavře celou hranici s Ruskem

Finsko uzavře na dva týdny celou hranici s Ruskem ve snaze zastavit příliv migrantů z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí. Na tiskové konferenci to podle agentury Reuters oznámil finský premiér Petteri Orpo. Opatření začalo platit v noci na čtvrtek. Ruští představitelé tento krok kritizovali jako neracionální. Na spuštění „železné opony“ podle nich doplatí Finové.

Finsko ukončilo potřebu sterilizace u transgender osob. Česko je poslední ze 3 zemí EU, které ji stále požadují

by @martinastrel

V Dubaji začíná konference COP28, svět čelí nepříznivým klimatickým trendům

Osm let poté, co světoví lídři v Paříži oznámili přelomovou dohodu o snaze omezit globální oteplování, lidstvo stále nesměřuje k naplnění vytyčených cílů. Této skutečnosti budou čelit delegace z celého světa na nové klimatické konferenci OSN, která začíná ve čtvrtek v Dubaji. Přinést by mohla dohodu na postupném odklonu od fosilních paliv a vyjasnění plánů kolem fondu na odškodňování chudších zemí za dopady klimatických změn.

Klimatická konference COP27 schválila závěrečnou deklaraci, vytvoří fond pro zranitelné země

by @eevelka

Zájemci o střední školy si zřejmě budou moci podávat tři přihlášky místo dvou

Zájemci o studium na střední škole pravděpodobně budou moci od příštího roku podávat tři přihlášky místo dvou. Přihlášky budou moci předkládat elektronicky a bude možné v nich vyznačit pořadí, kterým školám dávají přednost. Změny přinese novela školského zákona, kterou včera Senát schválil beze změn. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Chystané změny ve školství na rok 2024: Nová šance pro středoškoláky

by @anettt.h

Zdroj: ČTK

Tweet of the day