Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Profimedia

SPOTLIGHT:
Z Náhorního Karabachu odešlo do Arménie přes 13 tisíc lidí, bojí se genocidy

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 27. září

Name day: Jonáš

History: 27. září 1941 byl zastupujícím říšským protektorem v Čechách a na Moravě jmenován generál SS a policie Reinhard Heydrich, později přezdívaný pražský řezník.

Situace na Ukrajině

  • Při včerejším nočním ruském útoku drony v Izmajilu v Oděské oblasti byli zraněni dva lidé a byla poškozena přístavní infrastruktura včetně nedalekého hraničního přechodu Orlivka. 

Z Náhorního Karabachu odešlo do Arménie přes 13 tisíc lidí

 Z oblasti Náhorního Karabachu, kterou minulý týden ovládl Ázerbájdžán, odešlo do Arménie již 13 550 lidí. Podle tiskových agentur o tom včera informovala arménská vláda. Lidem, kteří nemají po příchodu kde zůstat, zajišťují nouzové ubytování úřady.

Exodus tisíců etnických Arménů začal poté, co se separatistické arménské síly v Karabachu vzdaly ázerbájdžánskému vojsku. V oblasti před začátkem nynějších událostí žilo asi 120 000 etnických Arménů. Jejich vedení tvrdí, že lidé nyní mají strach z pronásledování a etnických čistek a nechtějí žít pod ázerbájdžánskou nadvládou.

Zdroj: Profimedia

Situace je v Náhorním Karabachu opět napjatá, Arménům hrozí genocida

by @eevelka

BBC: Rusko se pokusí znovu získat členství v Radě OSN pro lidská práva

Rusko se v říjnu pokusí získat zpět své členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), píše zpravodajský web BBC. Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině loni v dubnu rozhodlo o přerušení členství Ruska v radě a Moskva následně 47členný orgán opustila. Křeslo Ruska pak získala Česká republika.

Nyní se ruští diplomaté snaží své zemi v říjnové volbě zajistit nový tříletý mandát v tomto orgánu OSN. Redaktoři BBC disponují kopií ruského pozičního dokumentu, který žádá členy OSN o podporu Ruska v říjnové volbě.

Zdroj: Profimedia

Válečné zločiny, zločiny proti lidskosti i genocida. Jak Rusko na Ukrajině vážně porušuje mezinárodní právo

by @eevelka

Proevropské hnutí Progresivní Slovensko je poprvé v čele žebříčku popularity

 Proevropské hnutí Progresivní Slovensko (PS) se před sobotními parlamentními volbami poprvé těsně dostalo do čela žebříčku popularity slovenských stran. Vyplývá to z výsledků volebního modelu agentury NMS Market Research, který zadal list Sme. Do sněmovny by se podle tohoto zdroje dostalo devět stran či koalic, podpora hned několika z nich se ovšem pohybuje blízko volebního prahu.

Podpora nyní neparlamentního PS, jeho šéfem je místopředseda Evropského parlamentu Michal Šimečka, dosáhla 19,7 procenta. Hnutí, které mimo jiné prosazuje zavedení institutu životních partnerství pro všechny páry, na druhé místo odsunulo Směr-sociální demokracii (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. 

Slovensko čekají na konci září předčasné volby, favoritem je proruský fašista Robert Fico

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day