Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: V americkém Kongresu selhal pokus dohody o rozpočtu, ochromení vlády je blízko

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 1. října

Name day: Igor

History: 1. října 1939 začalo nacistické Německo po mnichovské dohodě provádět jím vynucenou anexi československého pohraničí – Sudet.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajina jako první země na světě vytváří flotilu námořních dronů. Ta už donutila Rusy, aby před ní začali ukrývat své válečné lodě. 

V americkém Kongresu selhal pokus dohody o rozpočtu, ochromení vlády je blízko

Radikální křídlo amerických republikánů včera odmítlo kompromisní verzi zákona o dočasném financování federální vlády, která měla předejít hrozícímu omezování výdajů a propouštění zaměstnanců. Žádný další návrh s reálnou šancí na schválení není na stole a podle amerických médií je takzvaný shutdown téměř neodvratný. Pokud nenastane zásadní průlom, bude vláda bez peněz od půlnoci na neděli amerického času.

Výbor Kongresu USA doporučil obžalovat exprezidenta Donalda Trumpa ze čtyř zločinů, stalo se tak poprvé v historii země

by @eevelka

Orbán zpochybnil možnost, že by EU brzy zahájila přístupová jednání s Ukrajinou

Maďarský premiér Viktor Orbán podle agentury AP zpochybnil možnost, že by Evropská unie v dohledné době zahájila jednání o vstupu Ukrajiny do sedmadvacítky. Uvedl, že je nereálné zahájit přístupový proces se zemí, která je ve válce.

Státy EU mají v prosinci rozhodnout, zda umožní Ukrajině zahájit přístupové rozhovory, což by vyžadovalo jednomyslnou podporu všech 27 členů; Maďarsko podle diplomatů může být překážkou, podotkla agentura Reuters.

Jaká je budoucnost LGBTQ+ lidí v Maďarsku?

by @anettt.h

Z Náhorního Karabachu uteklo do Arménie podle OSN už přes 100 000 lidí

Počet Arménů, kteří uprchli z Náhorního Karabachu do Arménie, překročil 100 000. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle arménské vlády, kterou cituje agentura RIA Novosti, počet uprchlíků dosáhl 100 417.

V Národním Karabachu až do minulého týdne, kdy oblast po bleskové vojenské operaci ovládl Ázerbájdžán, žilo odhadem 120 000 lidí. Arménie požádala Evropskou unii o pomoc se zvládáním přílivu uprchlíků z Náhorního Karabachu, uvedl podle agentury Reuters úřad italské premiérky.

Ázerbájdžán pokračuje v útocích na Náhorní Karabach, diskutuje se o příměří

by @dancakoprivova

Zdroj: ČTK

Tweet of the day