Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Výbor Kongresu USA doporučil obžalovat exprezidenta Donalda Trumpa ze čtyř zločinů, stalo se tak poprvé v historii země

Jedním z obvinění má být napomáhání vzpouře během útoku na Kapitol z 6. ledna 2021.

Odchod Donalda Trumpa z Bílého domu po prezidentských volbách 2020 byl vše, jen ne poklidný. Vítězem voleb se tehdy stal Joe Biden, což republikánský politik a podnikatel odmítl přijmout a vyvolával do světa, že jsou volby neplatné. Požadoval po svém viceprezidentovi Mikeu Pencovi i po americkém Kongresu, aby Bidenovo vítězství odmítli, což se nestalo. Kdo ale výsledky voleb začal zpochybňovat, byla Trumpova nejužší voličská základna. Toho Trump využil těsně před inaugurací nově zvoleného prezidenta Bidena, kdy své podporovatele vyburcoval natolik, že jejich dav zaútočil na sídla obou komor Kongresu USA.

Incident trval celé dvě hodiny, vyžádal si pět mrtvých a desítky zraněných. Stát následně musel za škody zaplatit přes 30 milionů dolarů. Událost navíc zanechala šrám na duši Ameriky, výrazně rozdělila její společnost. I přes všechny zmíněné incidenty ale Donald Trump nadále zůstal lídrem Republikánské strany, a to i přesto, že důvěra v něj u některých republikánů výrazně poklesla.

Ve Spojených státech byla v návaznosti na útok na Kapitol zřízena 1. července 2021 speciální vyšetřovací komise, která měla zjistit, do jaké míry a zda vůbec se Donald Trump na útoku podílel.  Komise shromažďovala nejen fyzické důkazy, ale také výpovědi Trumpových spolupracovníků. V červnu její předseda uvedl, že podle prozatímních důkazů byl útok na Kapitol vyvrcholením pokusu o převrat a že Donald Trump stál v jeho centru.

V pondělí došlo k zásadnímu obratu. Kongresový výbor totiž ve finálním hlasování jednomyslně předal bývalého prezidenta ministerstvu spravedlnosti k trestnímu stíhání a doporučil ho obvinit z celkem čtyř zločinů, mezi nimiž je i podněcování vzpoury a spiknutí proti vládě. V pondělí schválená doporučení výboru jsou přitom vůbec prvním případem v americké historii, kdy Kongres doporučil obžalovat bývalého prezidenta.

The committee believes that more than sufficient evidence exists for a criminal referral of former President Trump for assisting or aiding and comforting those at the Capitol who engaged in a violent attack on the United States.
Kongresman Jamie Raskin

Výbor Trumpa obvinil z porušení celkem čtyř federálních trestních zákonů, včetně těch, které se týkají maření úředního postupu Kongresu, napomáhání povstání a spiknutí. Doporučení na obžalobu má převážně doporučující charakter, nicméně putuje na ministerstvo spravedlnosti, které je již nyní zaneprázdněno vyšetřováním trestných činů, jichž se bývalý prezident mohl dopustit během svého působení ve funkci i po něm.

Trump se dlouhodobě snaží vykreslit všechna trestní vyšetřování a žaloby namířené proti němu jako součást stranického „honu na čarodějnice“, jehož konečným cílem má být zmaření jeho návratu k politické moci. Bývalý prezident se totiž snaží připravit na další kandidaturu v roce 2024, poslední průzkumy nicméně ukazují, že je stále nepopulární u velké části americké veřejnosti a že jeho podpora klesá i mezi republikánskými voliči. V boji o republikánskou prezidentskou nominaci navíc ztrácí na floridského guvernéra Rona DeSantise, který nabírá na oblíbenosti a je jedním z favoritů.

Zdroje: ČTK, BBC, The Guardian, AP News

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta na rok 2024

by @markysuch