Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Stávkovaly tři čtvrtiny škol, Prahou prošli odboráři. Vláda dle Fialy neustoupí

Složená přísaha nové polské vlády, nejintenzivnější zabíjení civilistů na Blízkém východu a pondělí plné stávek. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: úterý, 28. listopadu

Name day: René

History: 28. listopadu 1943 začala v íránském hlavním městě Teheránu Teheránská konference – první setkání hlavních představitelů SSSR, USA a Velké Británie během druhé světové války.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Egypt a Katar se blíží ke zprostředkování prodloužení příměří v Pásmu Gazy o dva dny. S odvoláním na tiskový úřad egyptské vlády to včera napsala agentura Reuters. Dvoudenní prodloužení přestávky v izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy by podle Káhiry počítalo s propuštěním dalších 20 izraelských rukojmích výměnou za 60 palestinských vězňů. 

Situace na Ukrajině

  • Ruské síly dobyly část průmyslové zóny u východoukrajinského města Avdijivka, uvedl americký Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na geolokalizované údaje a zprávy ruských proválečných blogerů. 
  • Ruská armáda v posledních šesti týdnech zřejmě utrpěla jedny z nejvyšších ztrát od začátku války proti Ukrajině, uvedla britská vojenská rozvědka na síti X v pravidelné zprávě o situaci na bojišti. 

NYT: Tempo zabíjení civilistů v Gaze se podle expertů vymyká válkám v regionu

Bilance mrtvých spojená s válkou Izraele proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás svědčí podle odborníků o intenzivnějším zabíjení civilistů, než jakého se dopouštěly západní síly v nejhorších fázích nedávných válek v Sýrii, Iráku či Afghánistánu, uvádí v nové analýze deník The New York Times (NYT). Odborníci na moderní konflikty podle něj vyjadřují údiv nejen nad počtem zabitých, který hlásí úřady v Pásmu Gazy, ale i nad izraelským využíváním velmi silných bomb v hustě zastavěných oblastech.

Izraelský premiér Netanjahu měl chránit Židy. Selhal a teď čelí za zvuku sirén svému politickému konci

@eevelka

Nová polská vláda pod vedením premiéra Mateusze Morawieckého složila přísahu

Nová polská vláda pod vedením premiéra Mateusze Morawieckého z národně konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) dnes složila přísahu do rukou prezidenta Andrzeje Dudy. Očekává se ale, že tento kabinet v prosinci skončí, protože podle všeho nezíská podporu v Sejmu, dolní komoře parlamentu, kde PiS je sice nejsilnější stranou, po říjnových volbách ale přišlo o většinu.

Zlepší polská vláda podmínky pro LGBTQ+ lidi a reprodukční práva žen? Zeptali jsme se expertky

@eevelka

Stávkovaly tři čtvrtiny škol, Prahou prošli odboráři. Vláda dle Fialy neustoupí

Téměř tři čtvrtiny všech regionálních škol v Česku včera podle školských odborů zcela zavřely nebo omezily provoz. Stávkovalo se také v řadě úřadů či firem, výroba se zastavila například i ve Škodě Auto. Na Malostranském náměstí se po poledni konal zhruba hodinový protest proti vládě a jejím krokům. Odboráři jsou podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly připraveni pokračovat v protestních akcích, pokud s nimi vláda nebude jednat. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že kabinet je k jednání připraven, ale nemůže pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš míní, že by vláda měla okamžitě odstoupit.

V pondělí se uskuteční studentská stávka, Prahou projde pochod

@eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day