Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.
Date: úterý, 20. června
Name day: Květa
History: 20. června 1963 byla mezi Spojenými státy a SSSR zavedena tzv. „horká linka“.
Členské státy OSN včera schválily mezinárodní smlouvu o ochraně oceánů. Smlouva označovaná odborníky i politiky za přelomovou má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání. O smlouvě se jednalo 15 let. Její přijetí ocenil generální tajemník OSN António Guterres, uvedla agentura AFP.
Moskva odmítla nabídku OSN na pomoc obyvatelům Ruskem okupovaného ukrajinského území, které zasáhly záplavy po zničení Kachovské přehrady. Kreml to zdůvodnil tím, že má bezpečnostní obavy, napsala agentura Reuters. Koordinátorka mise OSN na Ukrajině, Denise Brown, v neděli uvedla, že Rusko odmítlo organizaci zpřístupnit východní břeh Dněpru, který má pod kontrolou. Situaci, ve které je lidem v nouzi odepírána pomoc, označila za nepřijatelnou.
Kachovská přehrada se protrhla na začátku června. Moskva a Kyjev se z jejího zničení viní navzájem, ale například podle listu The New York Times důkazy naznačují, že byla stavba, toho času pod kontrolou Ruska, zničena zevnitř. Při záplavách zahynuly desítky lidí na obou stranách Dněpru.
Spojené státy a Čína se shodly na nutnosti stabilizace vzájemných vztahů, uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Při rozhovoru vyjádřil znepokojení Washingtonu ohledně situace v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kde je Čína obviňována z porušování lidských práv. USA jsou rovněž znepokojeny „provokativními“ akcemi Číny v Tchajwanském průlivu, řekl. Si podle agentury Reuters prohlásil, že během návštěvy šéfa americké diplomacie bylo dosaženo pokroku ve vztazích obou zemí. Blinken je prvním americkým ministrem zahraničí, který se sešel s čínským prezidentem od roku 2018.
Zdroj: ČTK