Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Prodej HHC nebude možný od příštího týdne, dodržování bude kontrolovat SZPI

Pohřeb opozičníka Navalného v Moskvě, francouzský prezident Macron v Praze a zákaz prodeje HHC od příštího týdne. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.

Date: sobota, 2. března

Name day: Anežka

History:  2. března 2016 rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1 o tom, že se Hrad v čele s Milošem Zemanem musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za jeho falešné obvinění.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Při izraelském zásahu v Pásmu Gazy proti lidem čekajícím na humanitární pomoc zahynuly ve čtvrtek desítky Palestinců, oznámilo Ministerstvo zdravotnictví, které ovládá hnutí Hamás. Podle jeho tvrzení zemřelo při incidentu u města Gaza více než 100 lidí. Izraelská armáda uvedla, že podél konvoje vypukly mezi shromážděnými lidmi násilnosti, které si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných, přičemž řada z nich byla ušlapána či je přejely nákladní vozy. Armáda připustila, že vojáci začali střílet, když se k nim část davu přiblížila, tento zákrok si však podle ní vyžádal nanejvýš deset obětí.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyměnil velitele logistiky ukrajinských ozbrojených sil. Do funkce jmenoval Volodymyra Karpenka, který nahradil Oleha Huljaka. 

Navalného pochovali na Borisovském hřbitově v Moskvě

Významný kritik Kremlu a ruský opozičník Alexej Navalnyj v pátek pochovali na Borisovském hřbitově v Moskvě. Na Telegramu to uvedl politikův spolupracovník Ivan Ždanov, který v příspěvku opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil.

Navalnyj podle ruských úřadů náhle zemřel v polovině února v trestanecké kolonii za polárním kruhem, kde si odpykával mnohaletý trest. Na jeho úmrtím listu stojí, že zemřel z přirozených příčin. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí Putinovi. Kreml popřel, že by se na smrti opozičního předáka podílel stát.

Stavěl se proti Putinovu režimu a zemřel v sibiřské kolonii. Timeline života ruského opozičníka Alexeje Navalného

by @eevelka

Francouzský prezident Macron bude v úterý jednat v Praze s Pavlem i Fialou

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude v úterý v Praze jednat s prezidentem Petrem Pavlem i premiérem Petrem Fialou (ODS). Na programu má také pietní akt u pamětní desky Jana Palacha, vyplývá z pozvánek, které zveřejnil Pražský hrad a dříve úřad vlády. Elysejský palác ve středu oznámil, že Macron bude v Praze jednat zejména o jaderné energetice, obraně a podpoře Ukrajiny. S Fialou podepíšou akční plán pro roky 2024 až 2028 o strategické spolupráci, energetice a dopravě.

Macron slibuje ukotvení práva na interrupci v ústavě do roku 2024

by @martinastrel

Prodej HHC nebude možný od příštího týdne, dodržování bude kontrolovat SZPI

Prodejci nebudou moct od příštího týdne prodávat v obchodech ani na internetu výrobky, které obsahují návykové látky HHC a další, které vyjmenovává novela nařízení vlády o seznamech návykových látek. Opatření podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého vyjde během příštího týdne ve Sbírce zákonů, účinné bude den poté. Dodržování bude kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), řekl ČTK.

Otrav HHC u mladých v Česku přibývá, vláda ho chce stáhnout z trhu

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day