Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Macron slibuje ukotvení práva na interrupci v ústavě do roku 2024

Francie se chystá zajistit právo na interrupci všem ženám do roku 2024. Stala by se tak první zemí na světě, která by jej ukotvila v ústavě. Vysílá tím tak poselství solidarity všem ženám do celého světa. Informuje o tom deník The Guardian.

Toto prohlášení navazuje na Macronův slib z letošního Mezinárodního dne žen, který byl vnímán jako reakce na loňské zrušení federálního práva na interrupci ve Spojených státech.

V proslovu vzdal hold Gisèle Halimi, významné francouzské aktivistce a právničce, která bojovala za práva žen na interrupci:

Chci, aby nám síla jejího poselství pomohla změnit ústavu (...), abychom slavnostně zajistili, že nic nezabrání či nezruší něco, co se tímto stane nezvratné, a abychom vyslali univerzální poselství solidarity všem ženám, které dnes vidí, jak se touto svobodou pohrdá.

Potratová práva v USA: Co je čeká v roce 2023

@eevelka

Francouzský prezident v neděli uvedl, že jeho vláda v průběhu příštího týdne předloží návrh textu nejvyššímu francouzskému správnímu soudu s cílem uzákonit právo na potrat do konce roku.

Revize ústavy ve Francii je ale náročný proces. Vyžaduje buď referendum, nebo souhlas nejméně tří pětin členů a členek obou komor parlamentu sdružených v kongresu. Macron může svolat mimořádné shromáždění obou komor pro urychlení procesu. Takové kongresy se scházejí ve Versailleském paláci.

Inspirace pro celý svět

Tento krok je důležitý nejen pro Francii, ale i celou Evropu. S přísnými protiinterrupčními zákony v zemích Evropské unie, jako je Polsko či Maďarsko, je tento krok důležitým milníkem a může sloužit k inspiraci i pro ostatní státy.

V současné době žádná národní ústava výslovně nezaručuje přístup k interrupci jako lidské právo. I přes absenci výslovných ústavních ustanovení však stále více judikatur nejvyšších soudů jednotlivých zemí uznává interrupci jako základní přirozené právo.

Zdroje: The Guardian, Le Monde, LeFrance24