Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Ilustrace: Niklas Elmehed/Nobel Prize Outreach

SPOTLIGHT: Nobelovu cenu za lékařství má Maďarka a Američan za vakcíny mRNA

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 3. října

Name day: Bohumil

History: 3. října 1938 vpochodoval Hitler s německou armádou do Československa.

Situace na Ukrajině

  • Evropská unie připravuje zvýšení vojenské pomoci Ukrajině a také dlouhodobé bezpečnostní závazky vůči Ruskem napadené zemi. 

Nobelovu cenu za lékařství má Maďarka a Američan za vakcíny mRNA

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala letos Maďarka Katalin Karikóová a Američan Drew Weissman, kteří položili základy pro vývoj mRNA vakcín proti nemoci covid-19. Oznámil to ve Stockholmu švédský Karolínský institut.

„Laureáti svými přelomovými objevy zásadně změnili chápání toho, jak mediátorové RNA vakcíny interagují s naším imunitním systémem. Přispěli tak k bezprecedentnímu tempu vývoje vakcín během jedné z největších hrozeb pro lidské zdraví v moderní době,“ uvedl Nobelův výbor Karolínského institutu.

Covid poničil mladou generaci, je nejméně šťastná za poslední roky

@yanhoechka

Slovenská prezidentka Čaputová pověřila sestavením nové vlády Fica

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová včera pověřila předsedu vítězné strany v sobotních parlamentních volbách Roberta Fica sestavením nové vlády. Fico to potvrdil novinářům po schůzce s hlavou státu, od které dostal dva týdny na vytvoření kabinetu.

Podle něj zformování vlády nebude jednoduché. Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) volby vyhrála se ziskem téměř 23 procent hlasů, pro vytvoření vlády s většinovou podporou ve sněmovně ale potřebuje získat ke spolupráci alespoň dvě další strany.

Na zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou se v zemi Roberta Fica zapomnělo. Slovenské volby vyhrál proruský Směr-SD

@eevelka

V Ankaře se odpálil sebevražedný atentátník, Turecko zaútočilo na Kurdy v Iráku

U vládní budovy v blízkosti tureckého parlamentu v Ankaře v neděli sebevražedný útočník odpálil výbušné zařízení. Druhý útočník zemřel při přestřelce s policií a dva policisté utrpěli lehká zranění. Oznámila to turecká vláda. Později uvedla, že Turecko provedlo letecké údery na bojovníky ze Strany kurdských pracujících (PKK) v severním Iráku. Podle zpravodajské agentury ANF News, která má blízko k PKK, se tato organizace přihlásila k útoku v Ankaře, napsala agentura AP.

Turecké ministerstvo obrany uvedlo, že turecká vojenská letadla zničila zhruba dvě desítky cílů. Turecké ministerstvo vnitra podle místních médií oznámilo, že jeden z útočníků v Ankaře byl členem PKK, napsala agentura Reuters. PKK vede od 80. let ozbrojený boj za autonomii a práva Kurdů v Turecku, které ji považuje za teroristickou organizaci.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day