Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Na 117 vlád se zavázalo ztrojnásobit do roku 2030 obnovitelné zdroje

Policejní razie v moskevských gay klubech, posun na klimatické konferenci COP 28 a Evropa pokrytá sněhem. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: neděle, 3. prosince

Name day: Svatoslav

History: 3. prosince 2014 vybuchlo v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku 13 tun munice a muselo být evakuováno 430 lidí z okolních obcí.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Tým vyjednavačů izraelské tajné služby Mossad včera dostal pokyn vrátit se do vlasti z Kataru, protože se jednání o prodloužení příměří dostala do slepé uličky. Napsal to zpravodajský web The Times of Israel (ToI) s odvoláním na prohlášení úřadu předsedy izraelské vlády Benjamina Netanjahua. 
  • Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy si vyžádala již více než 15 200 obětí na životech a dalších více než 40 000 Palestinců bylo zraněno. Podle agentury AP to uvedlo Hamásem spravované ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. 

Situace na Ukrajině

  • Protiofenziva, kterou zahájila Ukrajina letos v červnu, nepřinesla kýžené výsledky, uvedl v rozhovoru s agenturou AP Volodymyr Zelenskyj. Důvodem je podle něj nedostatek zbraní a vojáků. Ukrajinský prezident zdůraznil, že Ukrajina se ale nehodlá vzdát. Vyzval také spojence ke zvýšení zbrojní produkce.

Ruská policie provedla razie v moskevských gay klubech

Ruská policie v noci na sobotu provedla na základě „výnosu o extremismu“ razie v moskevských nočních klubech, mimo jiné pro homosexuály. Informovala o tom podle agentury DPA místní média. Ruský nejvyšší soud se přitom ve čtvrtek vyslovil pro zákaz „mezinárodního hnutí LGBTQ+“, které označil za extremistické.

Uniformovaní muži vnikli do velkých moskevských klubů pod záminkou, že hledají drogy, vyplývá ze zpráv médií a na sociálních sítích. Několik lidí bylo zadrženo. Policie, která podle očitých svědků fotografovala pasy, mimo jiné cizinců, se k zátahu zatím nevyjádřila.

Kanada vydala pro své LGBTQ+ občany varování před cestami do Spojených států

by @eevelka

Na 117 vlád se zavázalo ztrojnásobit do roku 2030 obnovitelné zdroje

Na 117 účastníků klimatické konference OSN (COP28) v Dubaji se zavázalo ztrojnásobit do roku 2030 světovou kapacitu obnovitelných zdrojů energie. Chtějí tak snížit podíl fosilních paliv na výrobě energie, informuje agentura Reuters.

V textu se také uvádí, že ztrojnásobení energie z obnovitelných zdrojů by pomohlo odstranit fosilní paliva, která vypouštějí emise oxidu uhličitého, ze světového energetického systému nejpozději do roku 2050. Dokument podepsali, mimo jiné, Evropská unie, Spojené státy, Spojené arabské emiráty, Brazílie, Austrálie nebo Kanada. Podporu ztrojnásobení obnovitelné energie do roku 2030 vyjádřila i Čína a Indie, ani jedna z obou zemí se ale k celkovému závazku nepřipojila.

Začala celosvětová klimatická konference COP 28

by @eevelka

Silné sněžení způsobuje dopravní potíže po celé Evropě

Silné sněžení v některých částech Evropy způsobilo během pátku a soboty rušení vlaků a letů v Německu, Rakousku i České republice. V regionu jsou hlášeny četné dopravní nehody a zácpy na zledovatělých silnicích. Podle odhadů je sněhem pokryto 60 procent Evropy, což je nejvíce od roku 2010.

Zimní skincare: Co se suchou pletí

by @vil.a

Zdroj: ČTK

Tweet of the day