Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Gruzínská tajná služba varuje před hrozbou převratu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 19. září

Name day: Zita

History: 19. září 1939 byl na základě paktu Ribbentrop–Molotov byl Rudou armádou obsazen Vilnius.

Situace na Ukrajině

  • Útoky ruské armády v noci na pondělí zasáhly civilní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny. 
  • Ukrajinská armáda podle médií potvrdila osvobození vesnice Kliščijivka u Bachmutu na východě země. Rusové se ji podle vojáků snaží dobýt zpět.

Gruzínská tajná služba varuje před hrozbou převratu, píše Interfax

Skupina působící v Gruzii a v zahraničí se chystá v říjnu až prosinci destabilizovat situaci v zemi a vyvolat nepokoje s cílem násilně svrhnout stávající režim, varovala gruzínská tajná služba SGB podle serveru Gruzija online.

V uvedeném období má být zveřejněno rozhodnutí Evropské komise, zda Gruzii udělí, anebo neudělí postavení kandidáta na členství v Evropské unii. Negativní rozhodnutí má „spiklencům“ posloužit k obvinění úřadů z proruské politiky a vyvolání nepokojů, uvádí se v prohlášení SGB, kterého si všímají také ruské tiskové agentury.

Vláda v Gruzii je stále více proruská, společnost ale proti vlivu Moskvy protestuje

@eevelka

Čečenský vládce Ramzan Kadyrov popřel zprávy o své nemoci, zveřejnil video

Vládce autonomního Čečenska na jihu Ruské federace Ramzan Kadyrov popřel zprávy médií a sociálních sítí, že onemocněl a jeho zdravotní stav se prudce zhoršuje. Na svém ruskojazyčném webu to uvedl server BBC News. Kadyrov zveřejnil video, jak se prochází.

Zprávy o prudkém zhoršení Kadyrovova zdraví se začaly objevovat z různých zdrojů od čtvrtečního večera. Čečenský opoziční zpravodajský kanál na telegramu dokonce tvrdil, že Kadyrov je v kómatu. Ukrajinský server Obozrevatel s odvoláním na zdroje v čečenské diaspoře pak napsal, že Kadyrov je v kómatu už několik dnů, že jej letecky přepravili do Moskvy, ale ani tam mu nedokázali pomoci.

Ramzan Kadyrov: Putinova pravá ruka, čečenský vůdce a fanoušek UFC

@eevelka

Volby na Slovensku by podle průzkumu vyhrál Fico, náskok se mu ale tenčí

Favoritem parlamentních voleb na Slovensku zůstává dva týdny před hlasováním strana Směr-SD bývalého premiéra Roberta Fica, její náskok před konkurencí se ale snižuje.

Podle zveřejněných výsledků průzkumu agentury Focus by Ficova formace získala 18,9 procenta hlasů, strana Progresivní Slovensko (PS) pak 16,5 procenta. V srpnu přitom činil náskok Směru-SD pět procentních bodů. Do parlamentu by se podle aktuálních voličských preferencí dostalo sedm politických stran.

Slovensko čekají na konci září předčasné volby, favoritem je proruský fašista Robert Fico

@eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day