Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ramzan Kadyrov: Putinova pravá ruka, čečenský vůdce a fanoušek UFC

Pokud diktátor Putin dává v rámci války na Ukrajině brutální rozkazy, řezník Kadyrov je ten, který je s radostí vyplňuje, a dokonce volá po tvrdším přístupu, včetně použití jaderných zbraní.

Ruský diktátor Vladimir Putin se obklopuje jen těmi nejvěrnějšími. Všichni do jednoho z něj mají strach, ale ze vzájemných vazeb sami profitují. A řadí se mezi ně i Ramzan Kadyrov, čečenský vůdce a voják, na kterého Putin v mnohém spoléhá a kterého vloni povýšil v rámci války na Ukrajině na hodnost generálplukovníka.

Ramzan Kadyrov. Zdroj: Profimedia

Kadyrov se narodil v roce 1976 v Čečensko-Ingušské autonomní oblasti, která byla tehdy součástí sovětského Ruska. Když se Sovětský svaz na konci roku 1991 rozpadl, stejně jako ostatní bývalé satelity usilovalo i Čečensko o svou nezávislost. Rusko se ho však odmítlo lehce vzdát. V roce 1993 proto zahájila Ruská federace v čele s Borisem Jelcinem válku proti nezávislosti Čečenska. Na druhé straně konfliktu stál tehdy v čele muslimských separatistů právě Ramzan Kadyrov se svým otcem Achmadem.

První čečenská válka skončila v roce 1996, mír ale netrval dlouho. Když se totiž dostal k moci v Rusku Vladimir Putin, zahájil druhou čečenskou válku, která trvala de facto až do roku 2009. Mezitím však došlo na konci 90. let k důležitému posunu. Achmad i Ramzan opustili čečenské separatistické hnutí a přešli na ruskou stranu. Za projev loajality ruskému prezidentovi Putinovi byl Achmad Kadyrov dosazen v roce 2003 do funkce čečenského prezidenta, rok poté však zemřel v rámci teroristického bombardování. Netrvalo dlouho a do čela Čečenska byl Putinem dosazen Ramzan Kadyrov, Achmadův syn.

Ten zůstává v pozici hlavy země i nadále a prosazuje vládu železnou rukou. V zemi platí silná cenzura a kritici vůdce jsou pronásledováni, vězněni, a mnohdy dokonce zabíjeni. Nebezpečí hrozí nejen disidentům nebo novinářům, ale také například LGBTQ+ lidem. A ačkoliv se Kadyrov ve svém loňském inauguračním projevu pro čtvrté funkční období zavázal „chránit lidská práva“, v zemi pokračuje potlačování jakékoliv formy disentu a opozice.

Kromě toho, že od roku 2007 řídí Kadyrov Čečensko, je také vůdcem proruských Čečenců, skupiny, která si říká Kadyrovci. Tato milice se dopouští rozsáhlého porušování lidských práv, od únosů po mučení a zabíjení, přičemž Ramzan se na většině těchto zločinů údajně sám osobně podílel. Kadyrovci se ale aktivně účastní i ruské války na Ukrajině – obviněni byli už z několika válečných zločinů, včetně zabití stovek civilistů ve městě Bucha. Pokud Putin dává brutální rozkazy, řezník Kadyrov je ten, který je s radostí splňuje, a dokonce volá po tvrdším přístupu, včetně použití jaderných zbraní.

Kadyrov se s pokračující ruskou válkou na Ukrajině dostává do spotlightu i kvůli svým zjevným vazbám na UFC. Jakožto fanoušek bojových sportů je také majitelem několika byznysů, které se bojovým uměním zabývají, a mezi UFC bojovníky má několik kontaktů, například Kamaru Usmana, Henryho Cejuda nebo Justina Gaethjeho, bývalého šampiona v lehké váze. UFC jako společnost nicméně opakovaně prohlásila, že její podnikání nemá žádné vazby na Kadyrova a že dodržuje všechny dané zákony.

Zdroje: ČTK, DW, The Economist, The New York Times