Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Fidesz navrhl, aby maďarští poslanci a poslankyně v pondělí hlasovali o vstupu Švédska do NATO

Maďarské hlasování o vstupu Švédska do NATO, 125 tisíc přihlášek na střední školy a 6 let od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.

Date: středa, 21. února

Name day: Lenka, Eleonora

History:  21. února 2018 byl ve slovenské obci Veľká Mača zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak spolu se svojí snoubenkou Martinou Kušnírovou.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Celkem 26 z 27 zemí Evropské unie vyzvalo k okamžité humanitární pauze v Pásmu Gazy, která by vedla k "udržitelnému příměří". Oznámil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell po skončení jednání ministrů zahraničí EU. Borrell zbývající zemi nejmenoval. Podle informací ČTK jde o Maďarsko, které v pondělí rovněž zablokovalo jednání o sankcích vůči radikálním židovským osadníkům.

Situace na Ukrajině

  • Rusko využívá zpoždění v dodávkách západní pomoci Ukrajině a situace na frontových úsecích, kde se soustředily rezervy ruských sil, je mimořádně obtížná, uvedl v pondělí podle tiskových agentur ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Fidesz navrhl, aby poslanci a poslankyně v pondělí hlasovali o vstupu Švédska do NATO

Maďarská vládnoucí strana Fidesz navrhla, aby parlament hlasoval o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance v pondělí 26. února. Podle šéfa poslaneckého klubu Mátého Kocsise strana tento krok podpoří, informovala agentura MTI. Maďarsko je poslední zemí, která dosud žádost severské země o členství v NATO neratifikovala. Švédsko zprávu o blížícím se hlasování uvítalo.

NATO zakazuje TikTok svým zaměstnancům kvůli bezpečnosti

by @martinastrel

Cermat: Přihlášku na SŠ v elektronickém systému podalo na 125 tisíc uchazečů a uchazeček

V elektronickém systému podávání přihlášek na střední školy (DiPSy) podalo dosud přihlášku 125 tisíc uchazečů. ČTK to v úterý dopoledne řekl ředitel organizace odpovědné za přípravu přijímacího řízení Cermat Miroslav Krejčí. Celkem eviduje Cermat podle Krejčího přes 140 tisíc přihlášek, 15 tisíc z nich je takzvaně hybridních. Včera skončil termín podávání přihlášek na střední školy pro první kolo přijímacího řízení.

Guide: Systém DiPSy pro online přihlášky na střední školy

by @eevelka

Před šesti lety byl zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová

Přesně před šesti lety, tedy 21. února 2018, byl ve slovenské obci Veľká Mača zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak spolu se svojí snoubenkou Martinou Kušnírovou. Jejich vražda vyústila na Slovensku v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi. Z funkce premiéra tehdy odstoupil Robert Fico a jeho strana Směr-sociální demokracie pak po porážce v parlamentních volbách z konce února 2020 skončila v opozici. 

Ve středu v 17:00 se na počest Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové uskuteční na bratislavském náměstí Slobody shromáždění.

Na zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou se v zemi Roberta Fica zapomnělo. Slovenské volby vyhrál proruský Směr-SD

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day