Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Evropská unie varuje před vysokým rizikem teroristických útoků během Vánoc

Otázka imunity pro Putina při brazilském summitu G20, varování EU před rizikem teroristických útoků a české studentstvo nad evropským průměrem. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: středa, 6. prosince

Name day: Mikuláš

History: 6. prosince 1917 došlo ke vzniku státu Finsko na základě vyhlášení nezávislosti na Rusku.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Izraelská armáda je v srdci Chán Júnisu, největšího města na jihu Pásma Gazy, řekl včera šéf velitelství Jih izraelské armády Jaron Finkelman. Vojáci podle něho svádějí nejtěžší boje od začátku pozemní ofenzivy v pásmu před více než měsícem. 

Situace na Ukrajině

  • Rusko od vpádu na Ukrajinu naverbovalo ve vězeňských táborech a poslalo do války více než 100 000 trestanců, napsal na svém webu americký časopis Newsweek s odvoláním na údaje, které mu poskytl Vladimir Osečkin, zakladatel ruské nevládní organizace Gulagu.net sledující porušování práv vězňů.

Brazílie nezaručí Putinovi imunitu, pokud přiletí na summit G20, řekl Lula

Brazilská vláda nezaručí ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že nebude zadržen, pokud přijede na summit zemí skupiny G20, který se uskuteční příští rok v Riu de Janeiro. Řekl to při návštěvě v Berlíně brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, informovaly agentury EFE a DPA. Brazílie je členem Mezinárodního trestního soudu (ICC), který vydal na Putina zatykač v souvislosti s jeho rolí v zavlékání ukrajinských dětí do Ruska. Rozhodnutí o zadržení ruského prezidenta kvůli zatykači ICC by podle Luly brazilská vláda nechala na justici.

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na ruského diktátora Vladimira Putina

@eevelka

Evropská unie varuje před vysokým rizikem teroristických útoků během Vánoc

V Evropské unii údajně existuje „obrovské riziko teroristických útoků“ během nadcházejících svátků. Evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová uvedla, že polarizace společnosti způsobená válkou mezi Izraelem a Hamásem zvyšuje riziko násilí.

Její vyjádření přišlo několik dní poté, co byl v Paříži smrtelně pobodán turista. Neupřesnila však, zda existují nějaké konkrétní informace, které vedly k tomuto varování.

Antisemitismus nikdy nevymizel. Protiislámskou rétoriku můžeme očekávat i v Česku, tvrdí religionistka

@eevelka

Čeští studující byli v mezinárodním testování nad průměrem

Čeští žáci se v matematické gramotnosti v porovnání s rokem 2018 zhoršili, v mezinárodním srovnání jsou nad průměrem, ukázaly výsledky testování PISA.

Matematická gramotnost byla v loňském roce hlavní doménou testování. Stejně jako v minulosti byly nejúspěšnější žáci z východoasijských zemí a regionů. V přírodovědné gramotnosti dosáhli žáci v mezinárodním srovnání také nadprůměrného výsledku, stejně tak v případě čtenářské gramotnosti. Do testování se vloni zapojilo 81 zemí, v Česku se průzkumu účastnilo 430 škol. Výsledky průzkumu představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Upozornil na velké rozdíly mezi žáky na základě jejich socioekonomického zázemí.

Chystané změny ve školství na rok 2024: Nová šance pro středoškoláky

@anettt.h

Zdroj: ČTK, BBC

Tweet of the day