Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: EU se přiblížila finální podobě prvních ucelených pravidel o regulaci AI na světě

Evropská unie a její regulace umělé inteligence, Navalnyj bez kontaktu s advokáty a studie o vnímání majetkových rozdílů v Česku. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: neděle, 10. prosince

Name day: Julie

History: 10. prosince 1948 schválila OSN Všeobecnou deklaraci lidských práv.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Rada bezpečnosti OSN nepřijala návrh rezoluce, která požadovala zavedení okamžitého humanitárního příměří v Pásmu Gazy a pozastavení bojů mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás. Proti byly Spojené státy, které v RB OSN společně s dalšími čtyřmi stálými členy disponují právem veta. 

Situace na Ukrajině

  • Spolkový kancléř Olaf Scholz včera navzdory rozpočtové krizi přislíbil další pomoc Ukrajině v její obraně před ruskou ozbrojenou agresí. Německo bude Ukrajině nadále pomáhat finančně i zbraněmi, prohlásil Scholz ve vystoupení na sjezdu své sociální demokracie (SPD). 

Šéfka EK uvítala první ucelená pravidla o regulaci AI na světě

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová včera přivítala první ucelená pravidla pro regulaci umělé inteligence (AI) na světě. Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí bloku dosáhli v noci na sobotu předběžné dohody na podobě unijních pravidel po 37hodinovém vyjednávacím maratonu. Ohledně konečné podoby dokumentu, který vstoupí v platnost nejdříve v roce 2025, poskytli zástupci unijních institucí ale jen málo informací, upozornil dnes list The Guardian. V oblasti regulace AI se podle něj EU nicméně dostává před USA, Čínu a Británii.

Čeká nás regulace umělé inteligence? Generální ředitel OpenAI vypovídal před Kongresem

by @kubakohout_

K Navalnému už třetí den nepouštějí advokáty, jeho stav je nejasný

K vězněnému ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému správa věznice už třetí den v řadě nepouští advokáty. Podle serveru Meduza na to upozornila Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Navalnému se podle ní minulý týden udělalo v cele špatně – točila se mu hlava, což ho donutilo lehnout si na zem. V jakém je nyní opoziční představitel stavu, jeho okolí neví.

Ruský soud poslal do vězení dalšího opozičního představitele, tentokrát na 25 let Kara-Murzu

by @eevelka

Lidé podhodnocují majetkové nerovnosti mezi bohatými a chudými, tvrdí studie

Lidé vnímají majetkové rozdíly mezi nejbohatšími a chudými v Česku jako menší, než jaké ve skutečnosti jsou. Přáli by si rovnoměrnější rozdělení. Ministři by podle nich měli v průměru ideálně vydělávat zhruba dvě pětiny své dnešní částky. Při přepočítání by to byl zhruba dvojnásobek průměrné mzdy. Ukázaly to dvě studie o vnímání majetkových a příjmových nerovností. Výsledky ČTK poskytl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí (RILSA). Do výzkumu se zapojilo 1080 lidí. Zjištění jsou podle autorů reprezentativní.

Světoví ekonomové požadují opatření proti dalšímu zvětšování rozdílů mezi bohatými a chudými

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day