Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Český dobrovolník 
na Donbase byl vážně zraněn,
jeho převoz do ČR není možný

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 20. března

Name day: Světlana

History: 20. března 1916 publikoval Albert Einstein svou obecnou teorii relativity.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil další sankce proti Rusku a jeho spojencům Íránu a Sýrii. Týkají se dohromady 400 osob a firem včetně těch, které jsou odpovědné za dodávky íránských bezpilotních letounů Šáhid Rusku. 
  • Český dobrovolník, který v projektu Phoenix pomáhá na Donbase s ošetřováním vojáků, byl vážně zraněn. Jedná se o jeho převozu do České republiky.

Putin navštívil okupované ukrajinské město Mariupol

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil okupované ukrajinské město Mariupol. Do strategického přístavu, který Rusko po tuhých bojích ovládlo loni v květnu, přiletěl vrtulníkem nedlouho poté, co v sobotu navštívil poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Putin podle agentury TASS zavítal také do Rostova na Donu na jihozápadě Ruska, kde se setkal s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem, který velí ruským silám na Ukrajině.

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na ruského diktátora Vladimira Putina

by @eevelka

Izraelci opět protestovali proti návrhu soudní reformy

Tisíce lidí v celém Izraeli opět vyšly do ulic, aby jedenáctým týdnem pokračovali v celonárodních protestech proti vládě a jejímu návrhu soudní reformy. Ten už schvaluje postupně parlament. Změny podle kritiků omezí demokracii v zemi. Tisíce lidí v Tel Avivu podle agentury AFP mávaly modrobílými vlajkami v barvách Izraele, ale někteří také duhovými vlajkami LGBTQ komunity. Dav pochodoval městem za skandování hesel jako „Zachraňte demokracii!“ Podle izraelských médií se protesty konaly ve více než stovce měst a obcí.

Návrat Bibiho. Netanjahu opět povede Izrael a země je v nejistotě

by @eevelka

Vůdci Srbska a Kosova mají částečnou dohodu o normalizaci vztahů

Vůdci Srbska a Kosova dosáhli částečné dohody na tom, jak naplnit ujednání o normalizaci vztahů. Po jednání ve městě Ohrid v Severní Makedonii, kde se za zprostředkování Evropské unie uskutečnilo další kolo obtížných rokování, to podle agentury Reuters uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell řekl, že se podařilo najít cestu, jak dohodu o normalizaci vztahů implementovat.

Historie konfliktu na srbsko-kosovské hranici

by @eevelka

Český dobrovolník na Donbase byl vážně zraněn, jeho převoz do vlasti není možný

Na Donbase byl vážně zraněn český dobrovolník, který v rámci projektu Phoenix pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Zasáhl ho šrapnel, uvedli zástupci Phoenixu na sociálních sítích. Jeho stav je podle nich stabilizovaný, zranění jsou ale vážná. Řeší proto jeho převoz do České republiky. České ministerstvo zahraničí dopoledne na dotaz ČTK uvedlo, že aktuální zdravotní stav zraněného jeho převoz do vlasti neumožňuje.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day