Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ne znamená ne! Sněmovna schválila redefinici znásilnění

Nově schválená novela redefinuje znásilnění jako nesouhlasný pohlavní styk a mění pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let. Návrh teď čeká ještě posouzení v Senátu.

Ne znamená ne. Poslanecká sněmovna schválila ve středu hlasy všech přítomných poslanců a poslankyň změnu definice znásilnění v trestním zákoníku. To už nebude považované za silou vynucený styk, ale za styk nesouhlasný.

Ne znamená ne! Vláda schválila redefinici znásilnění

@adamsmetak_

Novela mění také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let věku, které mají být podle nového zákona vždy povážovány za bezbranné. Soudy by je nově měly vždy považovat za znásilnění či sexuální útok, nikoliv za mírněji trestné pohlavní zneužití, jak tomu bylo doposud. Novelu teď čeká ještě posouzení v Senátu.

Co se má v zákoně změnit?

  • Oběť může nesouhlas projevit kromě slovy také gestem, pláčem nebo zaujetím obranné pozice.
  • V potaz bude brána také bezbranost oběti, tedy případy, kdy není schopna projevit svou vůli třeba kvůli nemoci, spánku, silné opilosti, duševní poruše, spoutání nebo zdravotnímu postižení. Výslovně se jako důvod bezbrannosti uvádí i tzv. silný ochromující stres, který vyjadřuje velmi časté stavy, kdy oběť zamrzne a není schopna se bránit. Takové situace tvoří 70 procent ze všech případů znásilnění.
  • Trestný čin znásilnění bude zahrnovat soulož, anální nebo orální styk a jiné penetrační činy. Méně závažné sexuální praktiky budou zahrnuty v trestném činu klasifikovaném jako sexuální útok.
  • Pokud bude při sexuálním útoku či znásilnění použitá zbraň, povede takové jednání k vyšší trestní sazbě.
Když jsme před 3 roky začínali politikům vysvětlovat, proč je náprava definice znásilnění potřeba, většina trvdila, že to není potřeba, a že to nikdy neprojde. Dnes pro ni zvedlo ruku 169 poslanců a poslankyň a nikdo nebyl proti. To především potvrzuje, že snaha měnit věci kolem sebe zkrátka má smysl. Mám z toho samozřejmě velkou radost, především kvůli 12 000 obětem, které ročně u nás znásilnění zažijí. Od teď budou mít u soudu lepší zastání a větší šanci na spravedlivé potrestání pachatele.
– Johanna Nejedlová, zakladatelka organizace Konsent, která o změnu definice znásilnění dlouhé roky usilovala.

Ze statistik vyplývá, že ke znásilnění dochází častěji v partnerském, přátelském nebo pracovním vztahu, spíše než, když se pachatel a oběť neznají. S nějakou formou sexualizovaného násilí se podle výzkumu organizace proFem setkala každá pátá žena, 123 550 žen pak ročně vyhledá v jeho důsledku zdravotní péči.

Co dělat, když se staneš obětí sexuálního násilí

@_00_3_12

Zdroj: ČTK