Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Sexuální obtěžování a rasismus. Hudební průmysl má stále problém

Hudební průmysl má stále velké problémy se sexuálním obtěžováním a rasismem. Vychází to ze zprávy, kterou si nechalo vypracovat sdružení Incorporated Society of Musicians (ISM) ve Velké Británii.

Nová zpráva zjistila, že sexuální obtěžování, rasismus a šikana jsou v hudebním sektoru ve Spojeném království rozšířeny v doslova „ničivém měřítku“, a zdaleka se nejedná pouze o problém Velké Británie.

Podle rappera Tinieho Tempaha dostávají černošští umělci mnohem menší příležitosti a šance než běloši. „Ty jsi rapper, takže tohle je tvůj rozpočet a jsi černoch, ale tohle je folkový umělec, který je třeba ze Shropshire, a tohle je jeho rozpočet a neprodal tolik desek jako ty, ale myslíme si, že je životaschopnější, takže utratíme víc,“ přiblížil situace rapper před rokem pro AP.

Spotify vs. hudebníci: Kolik dostávají za přehrání a proč je to tak málo?

by @yanhoechka

„Řekl bych, že internet každému usnadnil stát se umělcem. Ale jakmile dosáhnete úspěchu a pohybujete se v tomto odvětví, svět je stále rasistický,“ dodal Tinie s tím, že problém se týká především nahrávacích společností a labelů.

Ze zprávy ISM vychází, že se s diskriminací setkalo 80 % respondentů. Problém navíc není pouze rasismus a diskriminace, ale také sexuální obtěžování, které je v showbyznysu bohužel časté.

Terra vydala klip o sexuálním násilí. Mozek mi nepobíral, čeho všeho jsou mně blízcí lidé schopni, říká zpěvačka

by @yanhoechka

Zpráva obsahuje anonymní příběhy žen, které se se sexuálním obtěžováním setkaly. „Byla jsem sexuálně napadena během představení a cítila jsem, že to nemohu nikomu říct, protože jsme měli před sebou ještě tři měsíce spolupráce. Bylo to pro mě jedno z nejtěžších období,“ uvedla jedna z nich. „Dirigent orchestru mi řekl, že mě chce políbit, a když jsem odmítla, už mě nepřeobsadil,“ uvedla další.

Potřebujeme kulturní změnu. Nikdo, kdo pracuje v hudbě, by neměl mít pocit, že je v pořádku sexuálně obtěžovat nebo jakkoli diskriminovat jinou osobu.
Deborah Annetts, šéfka ISM

O tom, že sexuální obtěžování v hudebním průmyslu je běžné i v Česku, je přesvědčena i Terra, která o tom před nedávnem vydala klip. „Je spousta lidí, kteří si myslí, že můžou k někomu přijít a začít ho osahávat jenom proto, že jsou famous. Je to ale problém hluboce zakořeněný v té klubové kultuře,“ řekla v rozhovoru pro FOMO zpěvačka.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.