Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Spotify vs. hudebníci: Kolik dostávají za přehrání a proč je to tak málo?

Spotify je jedna z největších hudebních streamovacích platforem na světě, kterou denně využívají milióny lidí. Proč tedy interpreti dostávají za přehrání tak málo?

Přes všechny výhody, které Spotify poskytuje posluchačům, není tato platforma příliš štědrá, co se týče vyplácení umělců. Kolik Spotify umělci zaplatí, závisí na mnoha faktorech, a to včetně toho, kde jeho posluchači žijí, zda mají prémiový účet a jaký druh smlouvy hudebník má, informuje Insider.

Ve výsledku to však vychází tak, že Spotify zaplatí umělci za stream zhruba 0,003 dolaru, což znamená, že na jeden dolar potřebuje 250 streamů.

Výplatní sazby se v průběhu času měnily. V roce 2014 platilo Spotify v průměru 0,005 dolaru, ale o dva roky později už jenom 0,004 dolaru. Čím víc se streamovací platforma stává oblíbenou, tím méně svým umělcům platí.

Joe Rogan vs. Spotify a dezinformace: O co vlastně jde?

@yanhoechka

K tomu, jak streamovací společnosti vyplácí interprety se na konci minulého roku vyjádřil na Twitteru i rapper T-Pain. Pokud jste tedy měli pocit, že přechodem k jiné službě svému umělci pomůžete, sdílená tabulka vás nepotěší. Stále nejlepší možností, jak svého umělce podpořit je kupovat si jeho tvorbu napřímo.

Spotify se v minulém roce navíc odhodlalo k celkem shady kroku, kterého si všimli i členové kongresu. Předsedové demokratů v červnu napsali generálnímu řediteli Spotify Danielu Ekovi, jehož jmění přesahuje 3,6 miliardy dolarů, aby jim sdělil informace o nové funkci „Discovery Mode“.  Zjistilo se totiž, že Spotify umělcům nabízelo to, že v rámci módu Discovery bude jejich skladby sice více promovat, ale dostanou za to zaplaceno méně.

Kongresmani poté varovali, že to může zapříčinit, že umělci a vydavatelství budou nuceni přijmout nižší výplatu jako nezbytný krok k tomu prorazit v hudebním průmyslu.

Spotify každopádně minulý čtvrtek uvedlo, že v předchozím roce vyplatilo umělcům 7 miliard dolarů a že poprvé více než 1 000 umělců vydělalo více než 1 milion dolarů.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.