Mladí lidé v dnešní době čím dál tím více mluví o tom, že nechtějí mít děti. Je to negativní výhled do budoucnosti? A co je k tomuto rozhodnutí vede?
Generace Z řekla časopisu The Guardian, že většinou je pro ně představa mít dítě velmi abstraktní, jelikož mají studentské půjčky, čelí vysokým nájmům, velké inflaci, nemají žádný majetek a sotva mají finance na to, aby žili podle svých představ.
Podle tázaných budou miliony dětí trpět nedostatkem potravy a vody a můžou se setkat s klimatickou katastrofou. Zajímavá byla i zmíněná teorie, že v roce 2100 by mohly být části Austrálie, Afriky a Spojených států neobyvatelné. Takový výhled do budoucnosti má dnešní generace, a proto se snaží nemyslet jen na sebe a přichází s názorem, že své potenciální děti tomuto nechce vystavit, proto je raději mít nebude.
Momentálně žije na planetě přes 8 miliard lidí, vědci však odhadují, že planeta dokáže uživit pouze 1,5 miliardy lidí, měli-li by všichni žít jako jeden průměrný občan USA. Generace Z tak čelí sociální úzkosti, ekologické krizi, koronavirové krizi i třeba nedostatku pracovních míst. A právě tyhle faktory vedou k jejich rozhodnutí nemít děti, chtějí totiž méně zatěžovat přelidněnou planetu.
Dalším důvodem k předpokladu, že mladí lidé nebudou chtít mít děti, je i fakt, že spolu s vývojem společnosti se i vyvíjí postavení žen v ní. Jsou čím dál častěji zapojovány do pracovního procesu, zatímco jsou vytvářeny nové a nové požadavky na zahájení a vedení dospělého života. Generace Z už před několika lety předstihla mileniály jakožto nejpočetnější generace a vzhledem k jejímu vysokému sebevědomí a nezávislým názorům bude do budoucna složité ji ignorovat.
Marie před pandemií pracovala pro divadelní společnost. Nyní řekla, že se rozhodla nemít děti, protože si nedovede představit, že by si to mohla dovolit, aniž by pracovala „navždy“.
Zdroje: The Guardian, Forbes