Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Sex je fajn, ale už jsi zažil/a ten adrenalin při testu na STD? Pt. 2

Znáš to, s někým si užiješ večer, všechno proběhne skvěle, a najednou ráno sedíš na záchodě a přemýšlíš, jestli náhodou nečekáš dítě nebo jestli jsi nechytil smrtelnou nemoc. Sexu se není třeba bát, jen je důležité myslet na své zdraví a na zdraví ostatních, aby to byla vždy kratochvíle, a ne noční můra. Co jsou STDs a jak jim předcházet?

První díl najdeš tady 👇

Sex je fajn, ale už jsi zažil/a ten adrenalin při testu na STD? Pt. 1

by Medici Pro Očkování

HIV

HIV je virus, kterým se nakazíme skrze tělesné tekutiny, nejčastěji přes sperma a krev. Hned po nákaze nemusíme pociťovat žádné příznaky, nebo se může vyskytnout horečka, únava, zvětšení uzlin, často také stav připomínající infekční mononukleózu. Virus HIV se množí a člověk je po různě dlouhou dobu bezpříznakový, klidně i deset let. Během tohoto stádia virus napadá imunitní buňky a nabourává naši imunitu. Po uplynutí zmíněné doby nastupují tzv. časné příznaky – horečka, tendence chytit jakoukoliv infekční chorobu, postižení sliznic a kůže. Poté propukne nemoc AIDS. Jedná se o stav, který nastává poté, co virus zničil obrovské množství imunitních buněk a tělu jich zbývá jen opravdu málo. Obranyschopnost se rapidně sníží a i hloupá rýma může mít vážný průběh. V pozdním stádiu se objevují nádory, encefalitida, tuberkulóza ale i například demence apod.

SEX MATTERS: Antikoncepce part 2

by @eevelka

AIDS je smrtelný a nevyléčitelný. V 70. a 80. letech 20. století vypukla jeho epidemie především v queer komunitě, heterosexuálním párům se ale nemoc v žádném případě nevyhýbá. Od té doby zemřelo na světě na AIDS více jak 40 milionů lidí. Přestože je AIDS v současné době nevyléčitelný, lékaři jsou schopni díky různým typům antivirotik úspěšně zpomalovat šíření viru HIV, a kolikrát u HIV pozitivního člověka ani AIDS nevypukne. Kondom šíření nemoci značně omezuje, žádný jiný druh antikoncepce HIV nezastaví.

Genitální herpes

Toto infekční onemocnění způsobuje tzv. herpes virus. Při nakažení herpes virem velmi záleží na imunitním systému, průběh může být velmi mírný nebo naopak závažný. Charakteristické pro toto onemocnění je, že virus „spí” v našem organismu a při stresu či poklesu imunity se může znovu ,,probudit” a opět způsobovat potíže. Inkubační doba po první nákaze je asi tři týdny. Nakažený může mít horečku, pociťovat nevolnost, malátnost, vzácností není ani výtok z močové trubice či pochvy, objevují se puchýřky kolem genitálu, řitního otvoru i například v oblasti bederní páteře. Průběh je bouřlivější u žen. Léčí se antivirotiky v různých formách.

Sex Matters: Nesexuální formy intimity

by @eevelka

HPV

HPV je zkratkou pro Human papilloma virus. Tento virus má mnoho typů způsobující různá onemocnění, nás nyní zajímají tzv. genitální bradavice a dále rakovina děložního čípku.

Genitální bradavice jsou nejrozšířenějším HPV onemocněním. Nemoc se projevuje nezhoubnými nevzhlednými útvary kdekoliv na genitálu, na děložním čípku, kolem řitního otvoru, výjimečně i v ústech. Po vyléčení se často rády vrací zpět. Tyto květákovité útvary nebolí, ale mohou svědit. Genitální bradavice a jiné verze viru HPV jsou velmi nakažlivé.

Rakovina děložního čípku je závažné onemocnění způsobené HPV, k nákaze dochází sexuálním stykem. Dobrá zpráva ale je, že se proti HPV můžeme nechat očkovat – mezi 13. až 14. rokem je vakcína dokonce hrazena pojišťovnou. Doporučuje se zpravidla dívkám, ale vakcína pomáhá chránit i kluky. Naočkovaní kluci pak chrání i své partnery a partnerky.

Žloutenka typu B

I když se nejedná o onemocnění postihující pohlavní orgány, může se také přenést pohlavním stykem. Po nákaze virem hepatitidy B probíhá inkubační doba měsíc až půl roku. Virus vážně postihuje játra a může přejít i do chronické fáze, ve které může způsobit tvrdnutí jater, tzv. cirhózu, dokonce až smrtící nádor jater. Proti tomuto onemocnění se můžeme nechat naočkovat, je dokonce součástí povinného očkování dětí, protilátky však mohou postupem času klesat, je tedy vhodné nechat si vzít krev a zjistit, zdali je protilátek dostatek. Pokud ne, je třeba se přeočkovat.

Jak se tomu všemu vyhnout?

Nejdůležitější je, jak už bylo zmíněno, používat kondom a nechat se naočkovat proti HPV a žloutence typu B. Neměli bychom ale zapomínat i na hygienu. Je důležité správně a důkladně se mýt, abychom partnerkám a partnerům zbytečně nezpůsobovali i jen malé nepříjemnosti jako jsou kvasinkové infekce, záněty močových cest apod. A pokud chceš být opravdu zodpovědný/á, můžeš vzít svůj crush na jedno z prvních rande na test na STDs, bude to plné adrenalinu a dozvíte se o sobě spoustu věcí!

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.