Přestěhovat se do jiného státu není jenom velký zážitek, ale i emoční rollercoaster a jistý diskomfort. Těchto 5 poznatků ti dá reality check a snad ti i pomůže na Erasmu podobné pocity lépe zpracovat.
Erasmus nebývá jenom procházka růžovým sadem. Většinou však bývají pobyty v zahraničí idealizované a nikdo nemluví o tom, jak moc můžou být náročné. Je ale naprosto normální, že i na svém vysněném Erasmu zažiješ negativní emoce, má to tak totiž většina studentů a studentek, akorát se o tom tolik nemluví.
Přečti si proto tipy a zážitky od studentů a studentek, kteří si Erasmus prožili a nenech se pak zaskočit realistickou stránkou Erasmu. Může pro tebe díky tomu pak být jednodušší své emoce zpracovat.
Většina studentů snad do poslední minuty odjezdu neví, jestli má všechno papírování správně a jestli má v jiném státě opravdu kde bydlet.
Je to proces, kdy skoro nikdo netuší. jaký je správný postup a způsobuje to studentstvu silný pocit nejistoty. Neboj se proto vždycky ptát, klidně 3x, a připrav se na zdlouhavý a chaotický proces. Ale nejde o život všechno se dá vždycky vyřešit, takže hlavně zachovej klid!
Je normální, že se ze začátku necítíš ve své kůži, protože okolo sebe nemáš svoje lidi, o které se můžeš opřít. Je taky normální, že se ti bude stýskat a často budeš zažívat FOMO ohledně událostí doma.
Zároveň můžeš silněji prožívat i pozitivní emoce, plakat štěstím a v jiném státě daleko od domova a všech svých blízkých také prožívat emoce a situace, které jsi doposud neznal*a.
Pro každého je Erasmus experience úplně jiná. Někdo může mít oproti tobě jednodušší školu, lepší počasí, víc cool kamarádstvo, nebo více času na cestování. Připomeň si, že Instagram není realita a neporovnávej svůj zážitek s ostatními, protože si ten svůj akorát zkazíš.
Spolužáci a spolužačky, kteří zůstali v Česku, se narozdíl od tebe můžou dál kariérně vyvíjet a ty kvůli tomu můžeš mít pocit, že ti utíkají pracovní nebo studijní příležitosti. Nenech se tím rozhodit, nespěchej a užij si pobyt v zahraničí.
Doma a v práci přeci můžeš být do konce života a Erasmus pobyt by měl být především od toho se zastavit a podívat se na svá rozhodnutí z jiného úhlu.
Věci, které jsou pro tebe doma automatické, můžou být najednou problém. Vše je v jiném jazyce, chybí ti doma základní vybavení, nevíš, co dělat, když jsi nemocný*á, nebo si zvykáš na jiný biorytmus. Všechny tyhle mini komplikace jsou normální, je ale fajn s nimi počítat. Je to sice jistý diskomfort, ale nenech se tím otrávit.
Reminder: Všechny pocity, které na Erasmu prožíváš, jsou naprosto validní a ok. Pobav se o nich s kamarády nebo blízkými a uvidíš, že v tom rozhodně nejsi sám*sama.
S/O Barči (@bara.kohoutova🌟) za insignts a sdílení zkušeností.