Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Rozhovor: Jak probíhá výcvik letušky?

Tereza je třiadvacetiletá dívka, která se rozhodla, že se stane letuškou pro Smartwings. Zeptali jsme se jí na to, co ji k práci přivedlo. V rozhovoru se dozvíš i to, jak probíhá přijímací řízení a co uchazečky musí splňovat.

Terka z důvodu soukromí nechtěla sdílet celé své jméno.

Co tě přivedlo k práci letušky?

Vždy mě bavilo cestování a létání. Letadla neberu jen jako dopravní prostředek, ale také jako něco, co mě naplňuje. Vždy jsem přemýšlela nad tím, že bych byla letuškou, ale bála jsem se udělat krok vpřed. Tentokrát jsem si ale řekla, že to zkusím a uvidím, jestli to vyjde.

Pro jakou společnost budeš létat? A proč zrovna pro ni?

Budu létat pro českou společnost Smartwings se základnou v Praze. Pro tuto společnost jsem se rozhodla z důvodu, že většina českých palubních průvodčí zde začíná a někteří z nich jdou poté do jiných společností v zahraničí.

Zdroj: Unsplash

Co musí mít člověk, který se chce stát letuškou/stevardem?

Každá společnost to má trochu jiné, takže teď budu mluvit pouze za Smartwings. Je určitě potřebná angličtina, která by měla být minimálně na úrovni B2, dále maturitní vysvědčení, věk nad 18 let, trestní bezúhonnost, výborný zdravotní stav, schopnost plavat a v případě přijetí 100% účast na výcviku.

Jak probíhá přijímací řízení?

Na začátku výběrového řízení nás pozvali do místnosti, kde nám představili společnost a seznámili nás s podmínkami, které musíme splňovat. Následoval test z všeobecných znalostí a angličtiny, která byla na úrovni B2, měli jsme na testy dohromady hodinu.

Výběrové řízení se konalo v hotelu, takže po dopsání testů jsme si šli sednout na recepci a čekali na další pokyny. Původně jsme měli jít i druhý den, ale řekli nám, že se vše stíhá v jeden den, takže jsme měli ten stejný den ještě osobní pohovory. Pohovor začal v anglickém jazyce a po chvíli pokračoval v češtině. Po dokončení jsme mohli odejít a za pár dní jsme se dozvěděli výsledky e-mailem.

Rozhovor: Realita Coachelly: „Obchod s lidmi je tu běžný.“

@martinastrel

Popíšeš nám tvůj den na výcviku?

Mám za sebou zatím 3 týdny výcviku ze 6, takže nemohu popsat celý výcvik. Každý den je hlavně úplně jiný. Někdy máme pouze teorii, někdy zase jen něco praktického. Za 3 týdny jsme ale už stihli kromě praktických věcí také například první pomoc, navštívili jsme letadlo, čeká nás ještě výcvik přežití ve vodě, hašení požáru, evakuace atd.

Těšíš se, až začneš létat?

Určitě ano! Moc.

Máš z něčeho ohledně létání strach?

Strach z létání nemám, naopak se těším na výzvy, které mě čekají.

Zdroj: Unsplash

Kam budeš létat? Budeš někde zůstávat i přes noc?

Destinace jsou různé. Často se létá třeba do Egypta, na Kanáry, do Španělska, Turecka, Bulharska, Chorvatska a mnoha dalších destinací. Budeme mít možnost třeba týden zůstat s celou posádkou v Tel Avivu a poznat město. Postupně přibydou i další destinace.

Co je tvoje nejoblíbenější destinace?

Z těch, co jsem navštívila, mám nejraději Thajsko a New York. Celkově mě lákají zámořské destinace a časem bych chtěla procestovat celý svět.

Rozhovor s Theou Sedmidubskou: Dvacetiletá slam poetry queen a spisovatelka

@adelakutilova

Co bys vzkázala lidem, kteří se bojí létání?

Určitě, aby se nebáli. Letadlo je jeden z nejbezpečnějších dopravních prostředků. Navíc palubní posádka je trénována na všechny možné situace, víme, co a kdy dělat.

Nebojíš se, že práce bude psychicky náročná?

S tím jsem musela předem počítat a psychicky náročné to asi občas bude. Myslím si ale, že život je plný výzev a tohle je jedna z nich. Takže to určitě zvládnu.