Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Rozhovor: Realita Coachelly: „Obchod s lidmi je tu běžný.“

Češka Barbora navštívila letošní ročník festivalu Coachella a vypráví nám o svém zážitku bez růžových brýlí. Jaká je realita a jela by na festival znova?

Jak bys popsala Coachellu ve 3 slovech?

Šílená, unikátní, nezapomenutelná.

Jak dopředu sis kupovala lístek?

Dva týdny před. Bez komentáře, haha. Lístky jsou velmi drahé, začínají okolo 650 USD. Jelikož jsme chtěly jít jen na jeden den v pátek, tak jsme si je koupily přes jednu slečnu, která nemohla jít. Dala nám je za zlevněnou cenu a my je ještě pak přeprodaly našim dalším kamarádům na zbylé dva dny. Takže nás to ve finále vyšlo velmi levně.

Co jsou must-have věci, bez kterých se člověk na Coachelle neobejde?

Flaška na vodu – v areálu jsou water fountains na naplnění, vlhčený ubrousky na otření rukou, pokrývka hlavy a opalovací krém, protože je to uprostřed pouště a slunce je opravdu agresivní. Hodí se i šátek na pusu, protože se tam hodně práší, sluneční brýle a pohodlný boty. Několikrát jsme viděly holky sundávat si podpatky, protože to zkrátka neuchodí.

Co by podle tebe měli vědět ti, kdo se tam chystají poprvé?

Nemít očekávání. Coachella je přesně to, co od toho chcete. Každý si tam najde své. Někdo jede za hudbou, influenceři jedou za zviditelněním a někteří jsou tam zkrátka náhodou a jedou tam na výlet s přáteli.

My chtěly jít na Bad Bunnyho, jelikož ho s kamarádkami máme rády. Byla to naše první Coachella, chtěly jsme jet jen na jeden den, abychom si to vyzkoušely. Příště už ale pojedeme na všechny 3 dny.

Lidi by měli také vědět, že tam je opravdu hodně lidí a občas to může být pro někoho trochu moc. Je taky známé, že se na takhle velkých festivalech lidé ztrácejí, takže je potřeba být extra opatrný/á. Jelikož je to v poušťi, je tam špatný signál a občas si nemůžete s kamarády ani zavolat, takže je nejlepší se nerozdělovat nebo si dávat „meeting points“.

Coachella 2023: Vystoupení, celebrity a přehled outfitů

@martinastrel

Jak je to s příjezdem a odjezdem na festival? Funguje tam systém dobře, když je ten nával lidí tak obrovský?

Nám to přišlo docela v pohodě, protože jsme vyjely v 6 ráno v pátek z LA do India, kde se festival odehrává. Zácpy ještě v tu dobu nebyly, takže jsme tam přijely načas a měly hodně času se připravit atd. Odjezd byl taky v pohodě. Příští rok to pro nás ale může být jiné, protože pojedeme už ve čtvrtek večer a vracet se budeme v pondělí.

Coachella outfit check: Nejlepší looky celebrit a účastníků festivalu

@luciezicklerova

Jak jsi řešila ubytování? Údajně je bydlení ve městě hodně drahé a většinou vybookované hodně dopředu. Spousta lidí tak stanuje, ale to se na internet moc nedostane. Jak to teda vypadá?

Bydlení je asi nejhorší část celého zážitku. Airbnb jsou opravdu drahá a stojí klidně i 5000 USD/noc. Spousta lidí jede v obrovských skupinkách, aby si náklady rozdělili. Bookování začíná už klidně rok dopředu. Místní pronajímají své pokoje, což je cenově dostupnější možnost. Ubytování u někoho doma v pokoji vyjde tak na 600–900 USD/víkend.

My jsme se rozhodly stanovat, jelikož jsme nemohly najít žádné místo. Coachella nabízí přímo camping spots v areálu, je to tak obrovské, až se tam člověk dokáže ztratit. Doporučuji si vyfotit, kde přesně stojíte a jakou trasou musíte jít. My kempovaly ve stanu asi 10 minut od festivalu u jedné rodiny, která to hostila přes Airbnb na jejich zahradě, a bylo nás tam dohromady asi 30. Bylo to v pohodě, hodně prostoru, měly jsme tam sprchy, záchody a věci nám hlídala security.

Doprava je velmi drahá, takže fajn bylo, že tenhle kemp nám nabídl i svoz. Nebylo to nejlevnější, ale byla tam garance toho, že se vůbec dostaneme na festival a domů.

@barborafaltys

Kemp na Coachelle je něco nepopsatelného. Lidé si tam můžou vzít, cokoliv potřebují, takže stany, židle, stoly, neomezený počet lidí na auto/stan, jídlo, vodu, alkohol, vše, co vás napadne. Spousta lidí přijíždí už ve čtvrtek a zůstává až do pondělí. Na sprchy se čeká i 2 hodiny. Je to trošku jiná zkušenost oproti influencerům, kteří jsou pozvaní do obrovských luxusních vil od značek a mají maximální komfort, který vidíme na sociálních sítích.

Opravdu se tam na každém rohu nachází celebrity, nebo je to spíš náhoda, když na někoho člověk narazí?

Nachází, ale oni se tak strašně ztratí, že my nikoho ani neviděly nebo jsme až později zjistily, že jsme třeba stály vedle různých tiktokerů. Myslím si, že přesně kvůli tomuhle mají celebrity Coachellu rády, protože se tam ztratí a můžou zapadnout mezi „normální lidi“. Kdybychom měly VIP lístky, bylo by to asi taky jiné a nejspíš bychom na ně narazily přímo.

@barborafaltys

Máš nějakou crazy story, kterou si z festivalu odnášíš?

Kamarádka ztratila mobil a později se přišlo na to, že tam byla organizovaná skupina, která odcizila více než 100 telefonů. Další, z čeho mi jde lehce mráz po zádech, jsou divní chlapi, kteří čekali v zóně Uber a Lyl, než nasednete do svého odvozu. Nabízeli zdarma odvozy v dodávkách a byli opravdu divní a až agresivně nás tlačili, abychom jely s nimi. Jak jsem zmínila, human trafficking je na těchhle akcích velká věc, takže na tohle dát pozor. Nikdy se nerozdělit a nebýt naivní.

Jela bys na festival znova?

100%. Pro mě to byl neskutečný zážitek a našla jsem si tam to svoje. Je to splněný sen a moje 14leté já teď křičí. Coachella pro mě byla něco nedosažitelného, takže splnit si to bylo opravdu neskutečné. Příští rok chceme jet na celý víkend a už začínáme plánovat, kdo vše pojede a kde zůstaneme. Nejspíš si z Coachelly udělám každoroční tradici a budu se vracet.

@barborafaltys

Barboře moc děkujeme za rozhovor.