Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: IG @constantbageltherapy

Toxic positivity: Proč škodí našemu mental health a jak ji rozpoznat?

#goodvibesonly? To ode mě nečekej. Dnes se společně podíváme na fenomén toxické pozitivity - naučíš se ji rozpoznat u sebe i druhých, a také si rozebereme, proč je důležité prožívat celé spektrum emocí - nejen ty sluníčkové.

Disclaimer: Pokud bojuješ s mental health, může být negativní vnímání světa jedním ze symptomů například depresivní poruchy. Support případně najdeš here.I tak se ti ale může hodit rozpoznat toxickou pozitivitu například u druhých <3 and keep fighting!

Let's keep it real.

Doslova nikdo z nás neprožívá 24/7 pouze pozitivní emoce. Nicméně o těch negativních se nám občas nemluví tak snadno a v horším případě se ještě bičujeme za to, že nějaké špatné pocity prožíváme, případně podobný tlak vzniká od našeho okolí. Jsem si téměř jistá, že tyto fráze už jsi někdy zaslechl*a:

  • „Vidíš to moc černě!“
  • „Ale vždyť ty se máš dobře.“ (and don't get me started on: ,,co by za to daly děti v Africe.“)
  • „Prosimtě, mohlo by být hůř.“
  • „Dívej se na to pozitivně.“
  • „Brečet ti nepomůže.“
  • „Prostě o tom přestaň přemýšlet.“
  • „Tak se přece usměj.“

A co je s nimi špatně? Tyto fráze jsou typickým příkladem toxické pozitivity, která nás (i přesto, že může být dobře míněná) nutí ignorovat potřebu vyjádřit a prožívat nepříjemné a bolestivé emoce.

Popírání reality a popírání našich negativních emocí nám pak brání ve zpracování těchto emocí. Rozeznání našich skutečných pocitů a práce s nimi je přitom při zvládání stresových situací zásadní.

Feeling lazy? Read this👇

How to exit your lazy girl era

@magdacizek

Ve studii vědci a vědkyně zjistili, že lidé, kteří obvykle odsuzují nebo maskují své negativní pocity – jako je smutek, strach a hněv, mají více symptomů úzkosti a deprese a cítí se méně spokojeni se svým životem, než lidé, kteří své emoce nijak nehodnotí. Samozřejmě, že pokud jsi zvyklý*á se kritizovat, chce to trénink, ale you got this:)

Zdroj: Pinterest

Gaslighting

Toxická pozitivita je vlastně jednou z forem gaslightingu. Vytváří falešný narativ, což nás často nutí znevažovat vlastní emoční prožívání. A pozor! Tyto impulsy nemusí přicházet pouze od okolí, často své emoce hodnotíme i my sami a kritizujeme se za to, že jsme něco „nezvládli líp“ nebo bychom měli „dělat víc“ a podobně.

Zdroj: Pinterest

Co s tím?

It's okay not to be okay

Dovol si cítit své emoce. Tvoje pocity jsou skutečné, validní a důležité. Mohou ti také poskytnout důležité informace o situaci, ve které ti není dobře tak, abys s ní mohl*a pracovat a změnit ji.

Místo toho, abys své negativní emoce hodnotil*a jako špatné, přijmi fakt, že není reálné být neustále v pořádku.

Zdroj: Pinterest

Safe space

Zaměř se na naslouchání druhým a projevování podpory. Když s tebou někdo mluví o obtížné situaci, znamená to, že je nejspíš zranitelný a důvěřuje ti. Proto mu zkus naslouchat a nezahlcuj ho toxickou pozitivitou. Dej mu také jasný signál, že jsi tady pro něj*pro ni.

The more you know

Když už teď víš, co je toxická pozitivita, začni si všímat toxických výroků ve svém okolí, nebo těch, které pronášíš vůči sobě, a snaž se nechat sebe i ostatní cítit své emoce – jak ty pozitivní, tak negativní.

Buď na sebe hodný*á a take care <3

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.