#goodvibesonly? To ode mě nečekej. Dnes se společně podíváme na fenomén toxické pozitivity - naučíš se ji rozpoznat u sebe i druhých, a také si rozebereme, proč je důležité prožívat celé spektrum emocí - nejen ty sluníčkové.
Disclaimer: Pokud bojuješ s mental health, může být negativní vnímání světa jedním ze symptomů například depresivní poruchy. Support případně najdeš here.I tak se ti ale může hodit rozpoznat toxickou pozitivitu například u druhých <3 and keep fighting!
Doslova nikdo z nás neprožívá 24/7 pouze pozitivní emoce. Nicméně o těch negativních se nám občas nemluví tak snadno a v horším případě se ještě bičujeme za to, že nějaké špatné pocity prožíváme, případně podobný tlak vzniká od našeho okolí. Jsem si téměř jistá, že tyto fráze už jsi někdy zaslechl*a:
A co je s nimi špatně? Tyto fráze jsou typickým příkladem toxické pozitivity, která nás (i přesto, že může být dobře míněná) nutí ignorovat potřebu vyjádřit a prožívat nepříjemné a bolestivé emoce.
Popírání reality a popírání našich negativních emocí nám pak brání ve zpracování těchto emocí. Rozeznání našich skutečných pocitů a práce s nimi je přitom při zvládání stresových situací zásadní.
Ve studii vědci a vědkyně zjistili, že lidé, kteří obvykle odsuzují nebo maskují své negativní pocity – jako je smutek, strach a hněv, mají více symptomů úzkosti a deprese a cítí se méně spokojeni se svým životem, než lidé, kteří své emoce nijak nehodnotí. Samozřejmě, že pokud jsi zvyklý*á se kritizovat, chce to trénink, ale you got this:)
Toxická pozitivita je vlastně jednou z forem gaslightingu. Vytváří falešný narativ, což nás často nutí znevažovat vlastní emoční prožívání. A pozor! Tyto impulsy nemusí přicházet pouze od okolí, často své emoce hodnotíme i my sami a kritizujeme se za to, že jsme něco „nezvládli líp“ nebo bychom měli „dělat víc“ a podobně.
Dovol si cítit své emoce. Tvoje pocity jsou skutečné, validní a důležité. Mohou ti také poskytnout důležité informace o situaci, ve které ti není dobře tak, abys s ní mohl*a pracovat a změnit ji.
Místo toho, abys své negativní emoce hodnotil*a jako špatné, přijmi fakt, že není reálné být neustále v pořádku.
Zaměř se na naslouchání druhým a projevování podpory. Když s tebou někdo mluví o obtížné situaci, znamená to, že je nejspíš zranitelný a důvěřuje ti. Proto mu zkus naslouchat a nezahlcuj ho toxickou pozitivitou. Dej mu také jasný signál, že jsi tady pro něj*pro ni.
Když už teď víš, co je toxická pozitivita, začni si všímat toxických výroků ve svém okolí, nebo těch, které pronášíš vůči sobě, a snaž se nechat sebe i ostatní cítit své emoce – jak ty pozitivní, tak negativní.