Slyšel*a jsi už o rajském plynu? Party droga nabírá na oblíbenosti, a to i kvůli jejímu krátkému působení. O co přesně se jedná? A jak zůstat při jejím užívání safe?
Fakt, že někteří lidé na parties užívají drogy, není žádným tajemstvím. Mnohdy se dotyční chtějí dostat do energičtějšího a veselejšího stavu a alkohol pro ně už tento účel neplní. Ačkoliv jsou stále populární klasické drogy, jako je například kokain, oblíbenost stoupá i relativním novinkám, včetně rajského plynu.
Whippets, neboli oxid dusný či rajský plyn, jsou inhalační drogy. Jejich název je odvozen od aerosolových nádob se šlehačkou, ze kterých je lidé inhalují. „Oxid dusný či rajský plyn je látka, která se běžně využívá v lékařství jako anestetikum. Při medicínském užití je užití této látky bezpečné. V posledních letech ale pozorujeme zvýšené užívání této látky převážně na taneční scéně, kdy se využívá k navození příjemného, radostného až euforického účinku," popisuje adiktoložka Mgr. Anna Jarmarová.
Při užití rajského plynu vdechuje člověk výpary z uzavřeného zdroje. Lidé si mohou zakrýt obličej i samotnou šlehačkovou nádobu a vdechovat ho z ní, tento způsob je ale obtížný a především nebezpečný, jelikož může oxid dusný způsobit omrzliny. Lidé proto často vypouštějí plyn do balónku, ve kterém se zahřeje a následně se snáz vdechuje.
Efekt rajského plynu je poměrně krátký, kvůli čemuž ho někteří lidé inhalují vícekrát po sobě. „Vzhledem k tomu, že se jedná o inhalační látku, trvá navození stavu v řádech několika sekund a obvykle kýžený efekt vymizí v řádech minut," upřesňuje Jarmarová. I rajský plyn má ale svá negativa, stejně jako každá jiná droga, a těmi jsou vedlejší účinky.
Kromě euforických stavů může inhalování whippets způsobovat řadu zdravotních obtíží. „Mezi vedlejší účinky inhalace tohoto plynu patří závratě, které mohou vést ke zranění v důsledku např. pádu, ale také dezorientace, disociace, či poruchy kognitivních funkcí. Při dlouhodobém užívání oxidu dusného může docházet k poškození mozku a nervové soustavy, zhoršení psychomotorických funkcí, deficienci vitamínu B12 či k hypoxii, tedy nedostatku kyslíku v těle," vysvětluje Jarmarová.
Příznaky vedlejších účinků se budou lišit podle toho, kolik oxidu dusného jsme inhalovali. Reakci našeho těla na užití drogy ovlivní také naše hmotnost, celkový zdravotní stav i to, zda jsme rajský plyn užili v kombinaci s dalšími drogami. Zároveň bychom měli mít na mysli, že jeho efekt trvá jen v řádech sekund či minut, a proto je zde riziko opakovaného užívání pro prodloužení euforických pocitů.
Pokud to přece jen my nebo naše přátelstvo s rajským plynem přežene, měl by dotyčný vždy jít na čerstvý vzduch a oxid dusný už dále nevdechovat. „Pokud by se i nadále objevovaly zdravotní komplikace jako zhoršené dýchání, bolesti hlavy, tlak na hrudi, halucinace, zvýšený tep, brnění či necitlivost v prstech, je nutné vyhledat lékařskou pomoc," zakončuje Jarmarová.