Podle výzkumu vznikají navíc nová centra pro pašování drogy, a to především v zemích jihovýchodní Evropy a v Africe.
Podle nově zveřejněné zprávy Úřadu OSN proti drogám a zločinu (UNODC) dosahuje momentálně celosvětová produkce kokainu v porovnání s pandemií koronaviru rekordních hodnot. Podle zjištění vzrostlo pěstování koky mezi lety 2021 až 2022 o 35 procent, což je nejprudší meziroční nárůst od roku 2016.
Nárůst nabídky je podle zprávy způsoben nejen rozšířením pěstování keřů koky, ale i zlepšením procesu přeměny keřů na hydrochlorid kokainu. Svou roli zde hraje také nárůst poptávky, ve spoustě regionů se totiž počet uživatelů kokainu dlouhodobě zvyšuje. OSN uvádí, že zatímco trh s kokainem zůstává nadále koncentrovaný v Americe a některých částech Evropy, významný potenciál pro rozmach trhu s drogou má Afrika a Asie. V západní a střední Africe přitom už nyní vznikají klíčové tranzitní zóny pro pašování.
Ze zprávy vyplývá, že pro dovoz drogy do západní Evropy byly tradiční přístavy ve Španělsku a Portugalsku zastíněny přístavy v Severním moři, jako jsou Antverpy, Rotterdam nebo Hamburk. Vedle samotné produkce pak prudce vzrostl i počet zachycených zásilek kokainu orgány činnými v trestním řízení po celém světě, přičemž v roce 2021 dosáhl počet zabavených zásilek rekordní výše téměř 2 000 tun. Pašeráci a obchodníci totiž čím dál častěji využívají například mezinárodní poštovní služby, aby drogy ke spotřebitelům dostali.