Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Rainbow map: Kde v Evropě se LGBTQ+ komunitě žije nejlépe a kde nejhůře?

V polovině května opět vyšla Rainbow map, která zobrazuje, kde v Evropě se žije LGBTQ+ lidem nejlépe a kde naopak nejhůře. Na první příčce se umístila Malta, nejhůře jsou na tom pak Turecko a Ázerbájdžán.

Jak Rainbow map funguje?

Rainbow Europe map přichází již od roku 2009 s aktuálními údaji o postavení LGBTQ+ komunity v Evropě. Žebříček reflektuje to, jaký mají politiky a zákony jednotlivých zemí vliv na tamní životy queer lidí. To pak porovnává s ostatními evropskými zeměmi.

Zdroj: Unsplash

Tvůrci porovnávají devětačtyřicet evropských zemí a procentuálně je hodnotí podle čtyřiasedmdesáti kritérií, která se řadí do sedmi kategorií. Těmi jsou rodina, rovnost a diskriminace, zákonné uznání pohlaví, zločiny z nenávisti a nenávistné projevy. Nechybí ale ani intersexuální tělesná intergrita, postavení občanské společnosti a azyl.

Umístění jednotlivých zemí

Země s nejlepším skóre:

  • 1. Malta Již osmý rok v řadě se na prvním místě umístila Malta s téměř perfektním skóre 89 %. Tamní zákony jsou v celé Evropě pro LGBTQ+ komunitu nejvíce friendly. U země se našlo jen málo chyb, mezi které patří například uznávání nebinární identity. Pro mnohé je však toto umístění Malty překvapující, jelikož co se týče třeba interrupcí, tak je na tom tato země nejhůře v Evropě.

„Být LGBTQ+ není nemoc," změnila rétoriku vietnamská vláda

by @eevelka
  • 2. Belgie– Na druhém místě se umístila Belgie a dosáhla skóre 76 %. V Belgii tvoří podle mapy problém to, že uznávání pohlaví není rovně přístupné všem a není zde možné uznávat nebinární identitu. Zároveň by se podle tvůrců mapy měly v zemi zajistit vyšší tresty za všechny trestné činy týkající se LGBTQ+ skupin.
  • 3. Dánsko– Třetí příčku zabralo Dánsko a dostalo také 76 %. Hlavním problémem jsou zde práva stejnopohlavních lidí ve smyslu sloučení rodin. Zároveň by v Dánsku mělo být více možností a práv pro duhové rodiny.

LGBTQ+ aktivisti, které bys měl/a znát

by @markysuch

Země s nejhorším umístěním a Česká republika:

  • 33. Česká republika– Česká republika neskončila zrovna nejlépe a zařadila se až do druhé poloviny žebříčku. Dosáhli jsme skóre pouze 26 %. Naším největším problémem je fakt, že u nás nejsou povolené sňatky stejnopohlavních párů, které také legálně nemohou mít děti. Mezeru máme i co se týče zákonů ochraňujících LGBTQ+ komunitu.
  • 48. Turecko– Pouhá 4 % dostalo Turecko a umístilo se tak na předposledním místě žebříčku. V zemi se nemohou queer lidé shromažďovat ani projevovat své city a náklonnost na veřejnosti. Homosexualita je zde značně TABU. Stejnopohlavní páry pak nemají žádná práva a nemohou uzavřít sňatek.
  • 49. Ázerbájdžán– Poslední místo schytal Ázerbájdžán. V zemi takřka neexistuje pojem jako odlišná sexuální orientace nebo genderová identita. Tamní LGBTQ+ komunita nemá žádná práva a její existence není nijak ukotvena v zákonech. Zároveň jsou zde queer lidé značně diskriminováni.

Zdroj: