Dnes začíná Prague Pride a proto bych ti ráda představila pár LGBTQ+ aktivistů a ikon, které bys měl/a znát. Často totiž zásluha za to, jak se na LGBTQ+ komunitu dnes ve světě pohlíží, patří právě jim.
Pauli Murray se narodila v roce 1910 a od dětství vyrůstala se svou tetou. Od malička si hrála s hračkami „typickými pro chlapce", nosila oblečení „typické pro chlapce" a její teta to naprosto respektovala.
Pauli byla velmi dobrou studentkou a hlásila se na Columbia University. Tam však v té době nepřijímalý ženy. Pro Pauli bylo třízení podle pohlaví a ekonomického postavení stejně špatné jako dělání rozdílů mezi lidmi na základě rasy.
Na vysoké škole už odmítala své rodné jméno Anna a začala experimentovat s různými přezdívkami. Nakonec si vybrala přezdívku Pauli, ostříhala si vlasy nakrátko a začala používat pánské toalety.
V soukromí začala Pauli vnímat sama sebe jako muže, ale stále se prezentovala jako žena. Většinu svého volného času trávila v knihovně, kde četla výzkumy o pohlaví a sexualitě.
Pojem „transgender“ se začal objevovat ve slovnících až v 60. letech 20. století a hormonální terapie byly v té době velmi těžko dostupné. Její spisy mluví o tom, že zažívala genderovou dysforii, kterou si prochází spousta transgender a nebinárních lidí.
Marsha P. Johnson byla aktivistka, modelka pro Andyho Warhola a hlavně jedna z hlavních osobností stonewallských nepokojů v roce 1969. Bojovala za práva LGBTQ+ komunity v době, kdy tím riskovala vlastní bezpečnost a život.
V roce 1992 bylo tělo Marshy P. Johnson nalezeno v řece Hudson a její smrt byla považována za sebevraždu. Její nejbližší ovšem tvrdili opak. Na Netflixu se můžeš se podívat na dokument The Death and Life of Marsha P. Johnson, kde je celý její život krásně popsán.
Harvey Milk byl prvním politikem, který byl otevřeně gay. Byl zvolen v Kalifornii, ale v úřadu působil jen krátce, jelikož byl v roce 1978 zavražděn.
Během svého působení v úřadu však stihl prosadit legislativu, která zakazovala diskriminaci v práci na základě sexuální orientace.
V roce 2009 guvernér Arnold Schwarzenegger zavedl 22. květen, kdy měl Harvey narozeniny, jako den uznání zesnulého politika a aktivisty.
Beverly Palesa Ditsie je jihoafrická lesbická aktivistka, která od svého mládí mluví otevřeně o důležitosti práv LGBTQ+ komunity.
Svůj proslov přednesla i na 4. světové konferenci OSN o ženách v Pekingu v roce 1995. Tím se stala první otevřeně lesbickou ženou, která vystoupila v OSN, a také to bylo poprvé, co se v OSN otevřeně mluvilo o otázkách směřujících k LGBTQ+ komunitě.