Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Puberta přichází u dětí dříve, nikdo netuší proč

Děti začínají přicházet do puberty mnohem dříve, než tomu bylo u předchozích generací. Některým dívkám se začínají vyvíjet prsa už kolem 6 nebo 7 let, nikdo ale netuší proč. Vědci tak studují roli obezity, chemikálií a stresu.

Přijde ti, že některé děti vypadají v dnešní době na svůj věk mnohem starší, než tomu bylo dříve? Možná máš trochu pravdu. Vypadá to totiž, že se děti do puberty opravdu dostávájí v nižším věku.

Doktorka Marcia Herman-Giddens si poprvé uvědomila, že se něco mění u mladých dívek už koncem 80. let, když sloužila jako ředitelka týmu pro zneužívání dětí ve fakultní nemocnici v Durhamu. Během péče o dívky, které byly zneužívány, si Herman-Giddens všimla, že mnohým z nich se začala prsa vyvíjet už ve věku 6 nebo 7 let, uvádí The New York Times.

Doktorka začala přemýšlet, jestli raný vývoj prsou u dívek nezpůsobuje větší pravděpodobnost, že budou doma zneužívány. Nedokázala ale najít žádná vhodná data, a tak se rozhodla, že si je sama vytvoří. O deset let později zveřejnila studii více než 17 000 dívek, které podstoupily fyzikální vyšetření v ordinacích pediatrů po celých USA. Čísla odhalila, že se u dívek v polovině 90. let začala objevovat prsa – obvykle první známka puberty – cca kolem 10 let, tedy o více než rok dříve v porovnání s předchozími lety. Pokles byl ještě markantnější u černošských dívek, kterým se začala vyvíjet prsa v průměru ve věku 9 let.

Gen Z je nejvíce queer generace v historii

by @yanhoechka

Puberta klesá už od 70. let

Následné studie v posledních desetiletích potvrdily v desítkách zemích, že věk puberty u dívek klesá od 70. let přibližně o tři měsíce za desetiletí. Podobný vzorec, i když méně extrémní, je pozorován u chlapců.

Vědci ale stále netuší, co tento jev způsobuje. I tak je ale jasné, že se jedná o problém. Dřívější puberta může mít škodlivé dopady, zejména na dívky. Dívky, které procházejí pubertou brzy, jsou vystaveny vyššímu riziku deprese, úzkosti, zneužívání návykových látek a dalších psychických problémů ve srovnání se stejně starými dívkami, které dosáhly puberty později. Navíc pokud dostanou menstruaci dříve, mohou být také vystaveny vyššímu riziku vzniku rakoviny prsu nebo dělohy v dospělosti.

Mileniál, gen Z nebo zileniál. Kdo sakra vlastně jsem?

by @yanhoechka

Co je příčinou?

Jednou z příčin může být obezita, ale stále to není potvrzeno. Výzkumníci také zkoumají další potenciální vlivy, včetně chemikálií a stresu. A z nejasných důvodů lékaři po celém světě hlásili nárůst případů rané puberty zejména během pandemie.

Vidíme tyto výrazné změny u všech našich dětí a nevíme, jak tomu zabránit, pokud bychom chtěli," řekl pro The New York Times doktor Anders Juul, dětský endokrinolog z Kodaňské univerzity, který publikoval dvě nedávné studie o předčasné pubertě. Nevíme, co je příčinou." dodal.

Puberta je období života člověka, které je charakterizováno vývojem sekundárních pohlavních znaků. Jedná se o zvětšení prsou, změny hlasu, růst ochlupení, nárůst svaloviny, vousů a změny v uložení tělesného tuku. Jako předčasná puberta se pak počítá ta, která začne před 8. rokem života u dívek a před 9. rokem u chlapců.

Pokud puberta začne dřív než v těchto letech, lékaři by měli dítě vyšetřit na vzácnou hormonální poruchu nazývanou centrální předčasná puberta. Děti s touto poruchou často podstupují skenování mozku a užívají předepsané léky blokující pubertu, aby oddálily sexuální vývoj až do přiměřeného věku.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.