Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Mileniál, gen Z nebo zileniál. Kdo sakra vlastně jsem?

Vyznat se sám v sobě může být občas fakt oříšek. A je to o to horší, když ani nevíš, do jaké generace se máš zařadit.

Mezigenerační války jsou staré jak lidstvo samo a v dnešní době, kdy se společnost posouvá dopředu mílovými kroky, jsou ještě horší. Boomeři nadávají na generaci Z, mileniálové generaci Z nechápou, navíc jsou ještě smutní a generace Z nechápe vůbec nikoho, je smutná a ještě to sdílí na internetu.

Ať jsem všeobecně proti škatulkování, je nutné si přiznat, že příslušníci určité generace si jsou prostě v něčem podobní a nějak se profilují. Zároveň může být dost matoucí, kam vlastně patřím. Jsem ještě mileniál? Patřím už do gen Z? A kdo je sakra zileniál?

Svůj první telefon jsem dostal až někdy v prváku na střední, jako malý jsem se koukal na Jetix, ale Disney Channel mě úplně minul. V patnácti jsem nosil patku jako Justin Bieber a naši mi pouštěli hlavně Těžkýho Pokondra. Generační zmatenost je v mé hlavě odjakživa obrovská.

Mileniál x Gen Z

Důležité je si nejdříve určit, kdy se jaká genererace narodila. Americké výzkumné centrum Pew Research, které se studiem generací zabývá dlouhé roky, a milovaný Urban Dictionary se shodují v tom, že do gen Z patří jedinci, kteří se narodili mezi lety 1997 a 2010.

Každý, kdo se narodil mezi lety 1981 a 1996, je považován za mileniála, a každý, kdo se narodil od roku 1997, je součástí nové generace.
Michale Dimock –⁠ prezident Pew Research Center

Většině mileniálů bylo mezi 5 a 20 lety, když Spojenými státy otřásly teroristické útoky 11. září, a mnozí byli dost staří na to, aby pochopili historický význam tohoto okamžiku. Zatímco většina členů gen Z si tuto událost nepamatuje téměř vůbec. Mileniálové navíc podle Pew Research Center měli mnohem pomalejší start do dospělého života, jelikož ještě nebyla tak rozvinutá elektronika. Zkrátka se jedná o lidi, kteří si chodili do půjčoven pro videokazety se Lvím králem. Mimochodem víš o tom, že první Lví král vyšel už v roce 1994?

Urban Dictionary popisuje gen Z jako generaci, kterou na sebevražedném videu zaujme spíše roztomilé zvířátko v rohu místnosti než samotná sebevražda. Pokud někoho z gen Z požádáte, aby vám zazpíval píseň Ricka Astleyho Never Gonna Give You Up, zazpívá ji bez rozmyslu.

Zileniál?

Zileniálové jsou mikro generací narozenou v období let 1993 až 1998. Jedná se o skupinu, která je příliš mladá na to, aby měla pevný vztah k mileniálům, ale příliš stará na to, aby rozuměla všemu generace Z. Jsou to zkrátka lidé, kteří vyrostli na ICQ a teď sjíždí TikTok.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.