Máš akorát zkouškové nebo ti zrovna skončilo a zdály se ti během něho noční můry? Nebo jsi někdy měl*a sen o zkoušce, na kterou ses neučil*a? Neboj, je to normální.
Náš mozek nepracuje jenom ve dne. Vzhůru je i během toho, co spíme, kdy si přehrává všechno, co se nám stalo přes den, a snaží se tak utřídit naše vzpomínky nebo emoce. Je to jedna velká debriefing session našich zážitků, ve které si tvůj mozek veškeré informace přebere, a nakonec z nich utvoří „výstup“ aka sny.
Řada našich snů je proto hodně random, extrémně specifická nebo jednoduše weird af. Během spánku se nám v hlavě míchá celý předchozí den nebo různé problémy, nad kterými přemýšlíme delší dobu a je to tak trochu jako kdyby náš mozek přes noc vařil. Někdy umíchá něco fajn a nám se actually zdá hezký sen, a někdy je z toho prostě noční můra.
Během spánku jsme schopni řešit spoustu problémů nebo dilemat, na které nemáme přes den čas, a ty se tak často do snů promítají. V podobě snů nebo nočních můr se může manifestovat i řada věcí, ze kterých máme strach, včetně testů nebo zkouškového. Colin Espie, profesor spánkové medicíny na Oxfordu, říká, že tyhle sny by nás měly alespoň trochu ujistit, že se opravdu něco učíme a že je běžné snít o věcech, které nás nějakým způsobem „ohrožují“.
I když si to třeba nepamatuješ, určitě se ti už někdy zdálo o něčem, na co jsi nebyl*a připravený*á. Nemusí to být jenom zkouška, ale i prezentace nebo třeba pracovní pohovor. Tyhle sny jsou normální a nemusí hned znamenat, že se ti něco takového stane nebo se ti něco nepovede.
Teorií i výzkumů o snění totiž existuje celá řada. Některé z nich pracují s myšlenkou, že sny můžou sloužit jako varovný systém, který je pro nás výhodný z hlediska přežití. Takzvaná activation-synthesis hypothesis naopak vynechává psychologické hledisko a říká, že sny nejsou nic jiného, než elektrické impulsy v mozku, které k sobě náhodně staví různé obrazy a vzpomínky, které si vykládáme, až když se vzbudíme.
Sny a jejich výklady jsou velké téma, které může být i dost osobní. Jestli o nich přemýšlíš jako o signálech nebo předpovědích či znameních, je hlavně na tobě, protože ty sám*sama nejlíp víš, co se ti zdá a jakou tomu přikládáš váhu.
Rozdíl může ale dělat frekvence snů. Pokud se ti jednou zdálo, že jsi šel*šla na zkoušku, na kterou jsi vůbec nebyl*a připravený*á, není to nic alarmujícího. Pokud se ti ale podobné věci zdají často, zvlášť pokud se jedná o noční můry, je možné, že vyplývají z nějaké větší úzkosti nebo strachu a tehdy je fajn se poradit s odborníkem.
Tvoje sny ale nemusí být hned důvod k panice - ani ty, ve kterých se ti něco stane nebo nepovede. Sny jsou jenom sny a pokud se ti o tvých zkouškách i zdá, ber to jako sign, že nad učením tvůj mozek usilovně přemýšlí 24/7 a to je big brain moment.