Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč přibíráme, když jsme zamilovaní?

Stalo se ti někdy, že jsi začal/a randit a během několika měsíců jsi nabral/a na váze? Vědci přišli na to, proč ve vztazích přibíráme a zda bychom se to měli cíleně snažit změnit.

Ačkoliv je složité vědecky studovat, jakou souvislost má přibírání na váze a partnerský vztah, Penny Gordon-Larsen, profesorka globální výživy na University of North Carolina v Chapel Hill, se o to pokusila.

Jaké potíže ji během výzkumu potkaly? Údaje o obou členech vztahu bývají nedostatečné. Přímo se zúčastní pouze jeden partner, který odhadne podrobnosti, jako například to, kolik jejich partner váží a co jí. Je také vzácné, že výzkumníci shromažďují data o lidech předtím, než vstoupí do vztahu, i poté.

Muži mají méně blízkých přátel, problémem jsou stereotypy a intimita

@yanhoechka

Navíc k příbytku váhy často dochází spolu s dalšími velkými životními změnami: nová práce, škola, kolektiv či stěhování.

Přesto existuje skupina výzkumů, která objasňuje, kdo má tendenci přibírat ve vztahu největší váhu. Studie z roku 2012, jejímž spoluautorem byla Gordon-Larsen a která byla publikována v časopise Obesity, zjistila, že přechod z randění do společného soužití nebo manželství byl spojen se zvýšenou pravděpodobností obezity.

Čím déle žijeme s partnerem či partnerkou, tím je pravděpodobnější, že budeme pokračovat v přibírání na váze. Riziko obezity u mužů vzrostlo dle výsledků výzkumu mezi prvním a druhým rokem soužití. Během několika let po svatbě měli manželé dvakrát větší pravděpodobnost, že se stanou obézní, než ti, kteří spolu jen chodili.

Jak prolomit tabu okolo duševních nemocí? Ke změně můžeš přispět i ty!

@_kajina

Gordon-Larsen říká, že je téměř nemožné přesně určit, proč lidé přibývají na váze, ale pravděpodobně k tomu přispívá řada faktorů: rušnější rozvrhy, které narušují zdravotní rutiny, nebo trávení více času na gauči sledováním Netflixu.

Zajímavé je, že výzkum zjistil, že u šťastných párů byla dvakrát vyšší pravděpodobnost přibírání na váze než u těch párů, které uvedly, že nejsou se svým vztahem tak spokojeni.

Méně šťastné páry si spíše udržely váhu, protože byly motivovány touhou přilákat nového partnera.

„Pokud jste single nebo si myslíte, že byste se mohli brzy stát single, budete investovat do věcí, které vás udělají atraktivnější, jako je fitness,“ řekla výzkumnice realizující zmíněný výzkum.

Kdo není permanentně busy, jako by nebyl: proč se cítíš provinile, když si dáš volno

@vil.a

Co s tím? Někteří lidé, kteří přibírají na váze ve vztahu, si kvůli kilům navíc nelámou hlavu. Ale pro ty, kteří chtějí provést změnu, odborníci navrhují řadu strategií, které se také snaží chránit partnerství.

Být proaktivní. Společná fyzická aktivita jako nový koníček! Může to být cokoliv, co vám vyhovuje, klidně procházka každý den po práci nebo škole, plavání, fitko, zkrátka cokoliv!

Zamysli se, jak se změnil tvůj lifestyle od té doby, co máš partnera/ku, a najděte zlatou střední cestu. Neodpustíte si sobotní brunch? Co ho poté doplnit procházkou? Není nutné se vzdávat všeho, ale zkus se zamyslet nad tím, jak to provést, aby vám oběma bylo dobře a našli jste kompromis.

A hlavně nezapomeň: Tvůj protějšek by tě nikdy neměl kontrolovat v tom, co a jak jíš! Jasně, někdy může být prospěšné, když ti připomene tvůj stanovený cíl, ale pokud si dáš po večeři dortík a je to doprovázeno komentářem, který ti je nepříjemný, je to prostě red flag.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.