Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kdo není permanentně busy, jako by nebyl: proč se cítíš provinile, když si dáš volno

Být tím/tou nejlepší a nejpilnější verzí sám/sama sebe zní dobře, ale za jakou cenu?

V éře sociálních sítí se jen málo kdo umí nesrovnávat. Idealizované životy ostatních, třeba na Instagramu, v nás vyvolávají různé pocity, včetně otázek jako Proč taky nevypadám takhle? Proč taky nejsem tady? Proč nemám tolik peněz nebo kamarádů? Občas zapomínáme, že se jedná o pečlivě vybrané fotky a popisky, které navíc ani zdaleka nemusí odrážet skutečný život jejich autorů.

Porovnávání jsme vystavováni už od dětství, v rodině nebo v kolektivu, kde se zkrátka vždycky najde někdo v něčem lepší, než jsme my. Někoho to může motivovat k vyšší aktivitě, větší odvaze a snaze být stejně dobrý, ne-li lepší než ostatní. Bohužel se může stát, že dotyčný v honbě za úspěchem zapomene na své fyzické a duševní zdraví. To může dojít až do momentu, kdy dojde k vyhoření – a to vůbec není jen záležitost lidí ve středním věku. Možná jsi slyšel/a o #hustleculture označující právě dnešní uspěchané a glorifikované životní i pracovní tempo jako novou normu. Kdo není permanentně #busy, jako by nebyl.

Novinářka Linda Bartošová a její dočasný odchod z České televize vrhl světlo na problematiku syndromu vyhoření.

Letos se na TikToku objevil trend #itgirl nebo #thatgirl – holka, co má všechno pod kontrolou a navrch ještě stíhá zdravě vařit, uklízet a vypadat skvěle 24/7 bez jakékoli námahy. Tyhle trochu nereálné standardy, ačkoliv na první dojem neškodné, mohou být celkem toxické. Je opravdu reálné každodenně vybalancovat čas na sebe, rodinu, přátele, práci/školu, vaření, úklid, čtení a chození do posilovny? Málokdy. Proto na sebe nebuďme tak tvrdí, pokusme se nesrovnávat s těly a životy ostatních. Nemluvě o tom, že mnoho influencerů nepřiznává kosmetické úpravy nebo fakt, že pocházejí z velmi dobrých ekonomických poměrů, které jim umožní se věnovat těm hezčím věcem naplno.

Když začínáš cítit úzkost, schovej mobil do kapsy. Nemusíš cítit vinu, když si dáš #dayoff. Každý máme svoje tempo. Uvědom si, že sítě jsou jedno velké divadlo. A pokud je někdo opravdu tak skvělý, jak se tváří, tak mu/jí to přej a soustřeď se na sebe.