Teple se obleč, chovej se slušně ke starším a hlavně vypij dva litry vody denně! To nám všem radily naše maminky, když jsme byli malí. Celý život žijeme v iluzi, že dva litry vody jsou ideálním množstvím, které máme za den vypít. Nová studie však tvrdí, že vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané.
Nejnovější výzkum, který je také dosud nejdůkladnější studií o obratu vody, odhaluje, že se příjem vody mezi různými lidmi velmi liší. Výzkum ukazuje, že mnoho lidí potřebuje pouze 1,5 až 1,8 litru denně, což je méně než obvykle doporučované dva litry, píše Guardian.
Jedním z problémů je, že předchozí odhady potřeby vody obvykle ignorovaly její obsah v potravinách, který může tvořit podstatnou část celkového příjmu, píše ČTK.
Studie, která byla sepsána v časopise Science, zkoumala příjem vody 5 604 jedinců z 23 různých zemí ve věku od 8 dnů do 96 let. Pro zkoumání byly některé atomy vodíku ve vodě nahrazeny deuteriem, které se přirozeně vyskytuje v lidském těle a je neškodné.
Rychlost vylučování přebytečného deuteria ukazuje, jak rychle se voda v těle obměňuje. Studie zjistila, že tato míra se značně liší v závislosti na věku, pohlaví, aktivitě a okolí člověka. Osoby žijící v horkém a vlhkém podnebí a ve vysokých nadmořských výškách, stejně jako sportovci a těhotné či kojící ženy měli vyšší obměnu, což znamená, že musí pít více vody, píše ČTK.
Obrat vody je ovlivněn především výdejem energie, přičemž nejvyšší průměrnou denní spotřebu mají muži ve věku 20 až 35 let. Ta se s věkem snižuje. Asi o jeden litr více vytočí sportovci než nesportovci.
Přestože pití většího množství vody, než tělo potřebuje, pravděpodobně není zdraví škodlivé, výroba čisté pitné vody není zadarmo, upozorňují autoři výzkumu. „Pokud by se 40 milionů dospělých v Británii řídilo pokyny a vypilo každý den o půl litru čisté vody více, než potřebují, znamenalo by to 20 milionů litrů zbytečně spotřebované vody denně,“ uvedl Speakman.
Článek má pouze informační účely, nejedná se o odborné doporučení.