Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Závislost na digitálních technologiích ohrožuje v Česku statisíce lidí, tyká se to i tebe?

Závislost na mobilních telefonech, sociálních sítích či on-line hraní hrozí v Česku podle odborných odhadů 445 tisícům lidí nad 15 let.

Závislost na digitálních technologiích přitom není žádná sranda. Zhruba 125 tisícům lidí hrozí totiž riziko závislosti opravdu vysoké, vyplývá to ze zprávy o digitálních závislostech za letošní rok, kterou schválila vládní rada pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. 

„Nadužívání internetu a digitálních technologií se týká poměrně velké části populace a je příčinou řady zdravotních poruch a negativních dopadů na jednotlivce i jeho okolí," stojí ve zprávě.

Legální únosy dětí aneb léčení závislostí a psychiky. Co je wilderness therapy?

@yanhoechka

Závislost narušuje denní rytmus. Lidé mají nedostatek spánku a hůř se orientují v čase. Trpí únavou, nesoustředěností, bolestmi hlavy, očí či zad. Kontakty se omezují na on-line prostředí. Ubývá fyzické aktivity, přibývá konfliktů ve vztazích. Školákům se zhoršuje prospěch, dospělým pracovní výkon. Závislost pak provázejí úzkosti, deprese či agresivita.

Na internetu jsou denně tři čtvrtiny dospělých. V mobilu internet používá 72 % lidí. Víc než dvě třetiny se pohybují na sociálních sítích. Dospělí na internetu nejčastěji čtou zprávy a hledají informace, navštěvují sociální sítě a prohlížejí a kupují zboží. Digitální hry hraje téměř čtvrtina osob.

V pracovní dny tráví na síti lidé podle zprávy v průměru 130 až 150 minut, a to mimo práci a studium. O víkendu je to 160 až 180 minut. Muži jsou na internetu o 20 až 30 minut denně déle než ženy. Zatímco muži se víc věnují hraní her a sledování pornografie, ženy se pohybují víc na sociálních sítích a nakupují. Závislost hrozí podle zprávy 6 až 7 % mužů a 4 až 5 % žen. S věkem riziko klesá, nejvyšší je u mladých do 25 let.

Jak na efektivní detox od sociálních médií a potřebujete ho vůbec?

@angelina_shestak

Při přepočítání se dá podle autorů zprávy odhadnout, že v Česku hrozí závislost asi 253 tisícům mužů a 192 tisícům žen, celkem tedy 445 tisícům lidí nad 15 let.

V Česku je nyní 109 léčebných programů pro osoby, které technologie nadužívají. Pojišťovny ročně hradí léčbu 150 až 180 lidem. Cílem léčby je zkrátit čas využívání digitálních technologií a získat nad nimi kontrolu. Výsledkem nemá být abstinence. Mohla by totiž představovat překážku v práci, při studiu i v soukromí.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.

Zdroj: ČTK