Polsko oznámilo zrušení domácích úkolů na základních školách, přičemž chce stejné opatření v budoucnu zavést i na středních. Je takový krok možný i v Česku? A jak situaci vidí ministr školství Bek?
Polská ministryně školství Barbara Nowacká minulý týden oznámila, že v zemi budou od dubna na základních školách zakázané domácí úkoly. ,,Jsem si jistá, že po pár letech bez domácích úkolů na základních školách budou zrušeny i na středních školách,“ uvedla. Děti by si podle ní měly o víkendu odpočinout, nikoliv vypracovávat úlohy.
Krok přichází spolu s dalšími novinkami, které chce nová vláda Donalda Tuska v oblasti školství zavést. Platy učitelů a učitelek by se od března měly zvýšit a zrušen bude také předmět Historie a současnost, který zavedl předchozí ministr školství. Namísto něj by měla být do osnov zařazena obnova občanské výchovy, která by se zaměřovala na demokracii a ústavu.
Ač by zákaz úkolů nejspíše část tuzemského studentstva uvítala, podle českého ministra školství Mikuláše Beka se aktuálně obdobné plošné opatření nechystá. Odkazuje se přitom na studii z roku 2019, ze které vyplývá, že zatížení českých školáků a školaček domácími úkoly je v mezinárodním srovnání jedno z nejnižších. Studentstvo v Česku tráví ve škole o více než sto hodin ročně méně, než je průměr Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, mezivládní organizace ekonomicky rozvinutých států světa.
V květnu 2023 nicméně ministerstvo školství zveřejnilo stanovisko, které obsahuje několik doporučení pro ředitele a ředitelky českých škol ohledně zadávání domácích úkolů. Uvádí například, že: