Polská vláda, která před nedávnem zavedla úplný zákaz potratů, se podle mnohých chystá ještě přitvrdit. Nově totiž plánuje rozšířit množství lékařských dat, která jsou o pacientech digitálně ukládána. Opozice a aktivisté tvrdí, že se jedná de facto o registr těhotných žen.
Obhájci práv žen a opoziční politici se bojí, že ženy budou nyní kvůli těhotenství pod silným drobnohledem. V Polsku totiž momentálně platí jeden z nejpřísnějších světových zákonů o potratech.
Nová data by mohla policie a prokuratura použít proti ženám, jejichž těhotenství skončí, a to i v případě samovolného potratu. Aktivisté se zároveň bojí, že by ženy mohly být sledovány a trestány státem, pokud by si objednaly potratové pilulky nebo odcestovaly na potrat do zahraničí, informujeABC News.
„Registr těhotenství v zemi s téměř úplným zákazem potratů je děsivý," řekla opoziční poslankyně Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Obavy z „registru těhotných" vznikly v pondělí poté, co polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski podepsal nařízení, které rozšiřuje množství informací, které se mají ukládat do centrální databáze o pacientech, a to včetně informací o alergiích, krevní skupině a právě těhotenství.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz ale tvrdí, že k údajům budou mít přístup pouze doktoři a změny se provádějí na doporučení Evropské unie. „V Polsku se žádný registr těhotných neplánuje," prohlásil.
Marta Lempart, která je vůdkyní skupiny za práva žen Women's Strike, ale tvrdí, že vládě nevěří, že budou data chráněna před policií a státními zástupci. Podle ní už v Polsku policie vyslýchá ženy, které jsou těhotné nebo popřípadě samovolně potratily. „Být těhotná v Polsku zkrátka znamená, že za váma může kdykoliv přijít policie a vyptávat se na různé otázky," řekla Lempart.
Aktivistka se zároveň bojí, že se ženy budou vyhýbat v těhotenství lékařské péči, aby o nich stát neměl žádné záznamy.
V Polsku, které je silně katolické, byl dříve potrat povolen v případě, že měl plod vrozené vady. V roce 2020 ale byla i tato výjimka zrušena a lze ho provést pouze v případě znásilnění, incestu nebo vážného ohrožení života ženy. Od roku 2020 přitom v Polsku už několik žen zemřelo právě kvůli tomu, že jim doktoři odmítli interupci provést, a to i přesto, že byly v ohrožení života.
Polské ženy, které chtějí ukončit těhotenství, si tak teď objednávají potratové pilulky nebo jezdí na interupce do Německa nebo Česka.
Zatímco samoaplikace potratových pilulek je v Polsku legální, pomoc někomu jinému k potratu už ne. Aktivistce Justyně Wydrzyńské hrozí až tři roky vězení za to, že pomohla oběti domácího násilí získat potratové pilulky. Amnesty International tvrdí, že jde o první podobný případ v Evropě.