Nezařazený poslanec Národní rady SR Martin Čepček předložil novelu zákona, která upravuje podmínky interrupcí na Slovensku. Předložený návrh zpřísňuje stávající podmínky, změnu terminologie, jakou má být potrat označován, ale také zákaz podstoupit interrupci cizinkám.
Dle zmiňované novely by se interrupce měly omezit pouze na tzv. specifické případy. Mezi tyto případy by měly patřit pouze čtyři situace, za kterých by bylo možné těhotenství přerušit.
Součástí přísnějších podmínek by mělo být také to, že zmíněné důvody by museli potvrdit dva různí, na sobě nezávislí lékaři. Zároveň má být zakázáno vyvíjet tlak na matku, aby potrat podstoupila, a to jak ze strany lékařů, tak i ze strany třetích osob. Další doplnění legislativy se týká opisujícího práva na informace.
Upravena by také měla být terminologie. Místo označení „umělé přerušení těhotenství", jak jsou interrupce oficiálně nazývány na Slovensku nyní, by se mělo používat „umělé ukončení těhotenství potratem".
Součástí předkládané novely jsou také zpřísněné podmínky pro ženy, které nemají na Slovensku trvalý pobyt. Výjimka by byla možná pouze v případě, pokud by nebylo možné jinak zachránit život matky nebo jinak zabránit trvalému poškození zdraví matky. Znemožnit interrupci cizinkám chtějí také poslanci ĽSNS.
Pokud by byla tato novela schválena, představovala by problém pro tisíce prchajících Ukrajinek, které otěhotněly následkem znásilnění vojáky ruské armády. Na Slovensko také často cestují Polky, které kvůli zpřísnění potratové politiky v Polsku nemohou podstoupit interrupci ve své zemi.
Ukrajinská právnička Oleksandra Matviichuk na svém Twitteru uvedla, že ukrajinské uprchlice nemají v Polsku povoleno podstoupit potrat ani v případě, že byly znásilněny ruskými vojáky. Kromě přísných potratových zákonů, které v Polsku legální interrupci de facto znemožňují, je také důvodem to, že zatím nebylo zahájeno trestní řízení, které by identifikovalo pachatele těchto činů páchaných na ženách.
Organizace Amnesty International varuje, že právě nemožnost podstoupit potrat v zemích, kam ukrajinské ženy prchají, je jedním z největších problémů, se kterými se ženy potýkají. Na vině je právě především zmíněná omezující legislativa těchto států, zejména Polska.
Potratová politika je v posledních měsících často diskutovaným tématem, poslanci předkládali různé návrhy, které měly podmínky umělého přerušení těhotenství upravovat, zatím však pro žádný z návrhů nezískali dostatečný počet hlasů. V současné době je na Slovensku možné podstoupit interrupci do 12. týdne těhotenství, v pozdějším stadiu pouze pokud těhotenství ohrožuje život matky nebo zdravý vývoj plodu.