Hongkongské úřady nadále cenzurují média a vydávají zatykače na prodemokratické aktivisty, kterým hrozí za údajnou podvratnou činnost až doživotní vězení.
V Hongkongu, bývalé britské kolonii, která přešla pod správu Číny v roce 1997, dochází dlouhodobě k úpadku demokracie. Čína v něm praktikuje cenzuru médií a v některých případech i porušuje základní lidská práva. Začátkem července proto ukončilo svou činnost prodemokratické Citizens' Radio – údajně už nebyli jeho zaměstnanci schopni čelit politickému tlaku.
Citizens' Radio bylo založeno v roce 2005 a oblibu si získalo především u kritiků čínské vlády. Za roky svého fungování si vybudovalo pověst především díky svým kritickým talkshows, které byly zamířeny proti úřadům, a také díky své neustálé propagaci svobody médií.
Liberální média v Hongkongu ukončují činnost především kvůli zákonu o národní bezpečnosti, který byl čínskou vládou podepsán po milionových demonstracích v roce 2020. Zákon umožňuje až doživotím trestat podvratnou činnost, terorismus nebo spolupráci se zahraničními silami a vztahuje se i na ty, kteří ze země uprchli.
Jen pár dnů poté, co Citizens' Radio ukončilo svou činnost, byly navíc vydány zatykače na celkem osm prodemokratických aktivistů, kteří žijí v zahraničí. Úřady je obviňují z podvratné činnosti namířené proti režimu a za každého z aktivistů nabízí tamní policie odměnu ve výši až 2,8 milionu korun, přičemž jim hrozí i doživotní vězení.
Zdroj: ČTK