Nedávný výzkum, který byl publikován vědeckým časopisem Earth's Future, naznačuje, že váha staveb v New Yorku může postupně způsobovat jeho potápění. New York se průměrně snižuje o jeden až dva milimetry ročně v důsledku celkové hmotnosti budov.
Panoramatické výhledy na mrakodrapy New Yorku jsou sice překrásné, ale podle nové studie by mohly přispět k potápění města. Výzkum publikovaný vědeckým časopisem Earth's Future naznačuje, že váha budov v New Yorku způsobuje postupné klesání města o jeden až dva milimetry ročně. Tuto problematiku zkoumali tři oceánologové z University of Rhode Island a výzkumník z U.S. Geological Survey.
Pro měření míry potápění New Yorku vytvořili výzkumníci geografické modely, které zahrnují tlak těžkých budov na podloží. Výsledky studie ukazují, že Dolní Manhattan, který je známý jako betonová džungle, je ohroženější potopením než ostatní části města. Tato část New Yorku se nachází zhruba jen dva metry nad současnou hladinou moře. Dalšími nejrizikovějšími oblastmi jsou Brooklyn a Queens, které zažívají větší míru poklesu než jiné části města.
I když se roční pokles o jeden nebo dva milimetry může zdát zanedbatelný, výzkumníci varují, že zvyšuje riziko záplav, zejména protože hladina moře sama od sebe stoupá.
New York se již v minulosti potýkal se záplavami, například během hurikánu Sandy v roce 2012 a nedávného hurikánu Ida v roce 2021, který si vyžádal lidské životy. Studie také naznačuje, že tyto a budoucí záplavy by mohly mít negativní dopad na strukturu budov v New Yorku.
Zdroje: The Guardian, New York Post, Global News