Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Pimple patches: Jak fungují, a co o nich říkají dermatologové?

Je velká šance, že tenhle článek zrovna čteš s pimple patch na obličeji, a rozhodně nebudeš jediný*á.

Pimple patches aka malé náplasti na hojení akné a pupínků jsou v poslední době tak populární, že si jich často všimneš i na ulici a brands jako Starface přichází i s barevnými verzemi, ze kterých se skoro stal fashion doplňek.

Pimple patches jsou satisfying a fun, ale mají zdánlivě i další výhody - přes den na akné nesaháme, jelikož ho zakryjí, a v noci zase přispívají k hojení. Je to ale opravdu tak a fungují všechny pimple patches stejně?

Jak na akné: Tipy, které fungují

@martinastrel

Jak náplasti fungují?

Pimple patches typicky obsahují hydrokoloidní vrstvu, která se používá na hojení celé řady ran. Hydrokoloidní náplasti nepropouští vzduch, vodu ani bakterie a z rány do sebe absorbují všechny tekutiny, proto jsou obvykle pimple patches tak juicy. Jejich výhodou je, že poskytují ochranu proti infekci, ale i fyzickou bariéru mezi pupínkem a tebou, protože co si budeme, občas nás to prostě láká.

Hydrokoloid se ale nemůže používat na všechno, vhodný není pro rány, které už jsou infikované, uzavřené nebo jsou relativně suché, vždycky je tak nejlepší se poradit s dermatologem a používat náplasti, které jsou určené přímo pro obličej. Co se týče akné, fungují jenom na to povrchové, například cystické akné nevyřeší.

Jsou všechny pimple patches stejné?

Ne úplně. Většina funguje na stejném principu, některé ale obsahují kromě hydrokoloidní vrstvy i extra léčivé látky, paříklad benzyolperoxid, kyselinu salicylovou, aloe vera nebo tea tree oil a další. Některé pimple patches mají navíc i malé jehličky, díky kterým se ingredience dostanou přímo do pupínku.

Podle dermatologů by se ale právě s těmito náplastmi mělo zacházet opatrněji než s těmi „obyčejnými“ hydrokoloidními. Benzyolperoxid a kyselina salicylová sice pomáhají v boji proti akné, nicméně jsou to pořád aktivní látky, které mohou pleť podráždit a způsobit víc škody než užitku. Látky se totiž pod náplastí koncentrují na jedno místo, kde působí několik hodin, a je to jako chytat sluneční paprsky lupou.

Moje zkušenost s akné

@luciezicklerova

Podobně na tom jsou i ty s mikro jehličkami. Některé studie naznačují, že by měly být bezpečné a účinné, podle doktorky Leely Athalye můžou pleť podráždit a zatím nebyly zkoumané dostatečně. Dermatolog John Barbieri zase uvádí, že obyčejné hydrokoloidní náplasti nejsou o nic méně efektivní než ty s léčivými látkami a bohatě si s nimi vystačíš.

Můžou mít pimple patches i negativní účinky?

Jakákoliv skincare může mít negativní dopady, pokud tvé pleti nevyhovuje. Pimple patches obsahují i lepidlo, díky kterému na kůži drží a to taky může způsobit problémy nebo menší alergickou reakci. Sednout ti navíc nemusí ani zmíněné aktivní látky nebo nemusí zafungovat vůbec.

Final verdict

Pimple patches jsou ve výsledku dobrým pomocníkem ke zvládání akné, ale nejsou jeho ultimátním řešením. Pokud si jimi nejsi jistý*á, poraď se s dermatologem nebo je nejprve vyzkoušej na zápěstí, abys zjistil*a, jestli ti nezpůsobí nějakou reakci a vsaď spíš na ty čistě hydrokoloidní.

Nezapomeň je sundavat opatrně, nejlépe po teplé sprše a používej je pouze na pupínky, pro které jsou vhodné. Zároveň to s nimi nemusíš hned vzdávat, pokud přímo s pupínky nepomáhají - pořád totiž tvoří bariéru, která možná akné nezlepší, ale zamezí vniku bakterií a ty si nebudeš na kůži sahat ani pupínky mačkat.

Jak na akné: Tipy, které fungují

@martinastrel

Zdroje: www.nytimes.com, health.com, clevelandclinic.org, webmd.com, lecbarany.cz

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.