Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Marcos Pin/AFP/Getty Images

Ozbrojenci v televizním vysílání a útěk šéfa gangu z vězení. Co se děje v Ekvádoru?

V Ekvádoru byl začátkem týdne vyhlášen výjimečný stav. Země zaznamenala vlnu násilností i únosů policistů a z vězení utekl jeden z nejnebezpečnějších šéfů gangu. V jihoamerickém státě tak platí noční zákaz vycházení.

V Ekvádoru byl v pondělí vyhlášen na dalších 60 dní mimořádný stav a platí v něm každou noc od 23:00 do 05:00 zákaz vycházení. Podle prezidenta Daniela Noboi je země ve stavu vnitřního ozbrojeného konfliktu.

Co se v Ekvádoru stalo?

Na sociálních sítích se v úterý začaly šířit záběry z živého vysílání státní televize TC, které přerušili ozbrojenci. Na záznamech se objevily maskovaní a ozbrojení muži s pistolemi a puškami, kteří nutili televizní personál, aby si lehl na zem. Na místo záhy vyjely policejní složky a v sídle televize ve městě Guayaquil, které je nejlidnatější v Ekvádoru, zadržely 12 lidí.

Země současně zaznamenala vlny násilí i únosy několika policistů. Prezident Noboa označil téměř dvacet gangů za teroristické skupiny a armádě nařídil, aby proti nim bojovala. Následně vyhlásil v zemi stav vnitřního ozbrojeného konfliktu.

Kdo za násilnostmi stojí?

Důvodem pro současné vypuknutí násilností je údajně nedělní útěk šéfa jednoho z nejmocnějších ekvádorských gangů Adolfa Macíase z vězení. Macías, přezdívaný Fito, je podle bezpečnostních složek jedním z nejnebezpečnějších lidí v zemi a ve vězení si odpykával 34letý trest odnětí svobody. Jeho gang Los Choneros má na 8 tisíc členů.

Adolfo Macías Villamar. Zdroj: Profimedia

Jaká je situace s gangy?

V Ekvádoru výrazně roste v posledních letech násilí. Země se totiž stala tranzitní pro pašování drog, a působení drogových kartelů je aktuálnější než kdy dřív. Podle think-tanku International Crisis Group se počet vražd v Ekvádoru od roku 2016 zvýšil téměř o 500 procent, přičemž policie připisuje až 80 procent vražd právě gangům. To je jeden z nejvyšších podílů na světě.

Celosvětová produkce kokainu dosahuje rekordních hodnot, uvádí zpráva OSN

@eevelka

Země zároveň čelí častým vzpourám a násilí mezi samotnými gangy. Poslední velký boj o kontrolu nad obchodními trasami vyvolala v roce 2020 smrt předchozího vůdce Los Choneros Zambrana. Od roku 2021 zemřelo ve věznicích nejméně 400 vězňů.

Odpověď ekvádorské vlády

Současný prezident Daniel Noboa byl zvolen do funkce po srpnové vraždě prezidentského kandidáta Fernanda Villavicencia a jako součást svého programu vyhlásil tvrdý postup vlády proti násilí gangů. Mezi jeho plány se řadí mimo jiné výstavba nových věznic s maximální ostrahou nebo jmenování soudců a státních zástupců, kteří propustili dopadené členy gangů. Současná situace se ale vymkla kontrole a způsob, jakým se s ní vláda vypořádá, určí její další osud.

Prezidentské volby v Ekvádoru půjdou do druhého kola, náskok má levicová kandidátka Luisa González

@eevelka

Nynější vyhlášení výjimečného stavu umožňuje prezidentovi poslat vojáky do věznic, aby v nich obnovili pořádek, nebo například povoluje policii zastavovat lidi na ulicích a prohledávat je kvůli držení zbraní nebo výbušnin.

Kvůli násilnostem v Ekvádoru vyhlásilo výjimečný stav podél hranic se zemí také Peru. Kolumbie, Brazílie a Chile vyjádřily podporu ekvádorské vládě a další kroky s ní konzultují také Spojené státy.

BONUS: Kdo jsme ale my, abychom z Evropy informovali. Nejlépe se informace získávají přímo z místa. V Ekvádoru se naštěstí v současné době nachází bývalá česká pornoherečka Daisy Lee. A podle té je vše ok. Tedy až na ty vojáky, kteří jsou všude a všechno kontrolují... A co naplat, že před cestou varuje i české ministerstvo zahraničí.

Takže klídek, běžte ven, a čtěte HeyFomo! 🤝

Zdroje: ČTK, The Guardian, BBC, Reuters