Ekvádor, skrze který proudí mezinárodní obchod s kokainem (třeba až do Albertu v Klecanech), se potýká kromě chudoby a násilí také s politickým chaosem, který se nyní země snaží vyřešit předčasnými volbami. V těch je zatím favoritkou levicová kandidátka Luisa González, která je považována za blízkou spojenkyni bývalého ekvádorského prezidenta Rafaela Correa. Ten byl v roce 2020 odsouzen k osmiletému vězení za korupci.
Ekvádor, země amazonské džungle, zasněžených And, překrásných Galapág i nejrůznějších druhů barevného ovoce. Ale také obchodu s kokainem (ano, těch 646 kg kokainu objevených v Albertu v Klecanech pocházelo z Ekvádoru), drogových gangů, pouličního násilí a korupce, která v zemi vytváří značný politický chaos. A právě v jeho víru se v Ekvádoru o víkendu konaly předčasné prezidentské volby, tedy jejich první kolo – ani jeden z kandidátů totiž nezískal dostatečný počet hlasů pro to, aby se stal novou hlavou státu už nyní. K tomu potřebuje v Ekvádoru kandidát buď nadpoloviční většinu nebo alespoň 40 procent hlasů a desetiprocentní náskok před druhým kandidátem v pořadí.
Nedělní první kolo předčasných prezidentských voleb tak zatím vyhrála levicová kandidátka Luisa González, která získala přes 33 procent hlasů, což je méně, než bylo původně předvídáno. Naopak překvapivě dobře si vedl v pořadí druhý kandidát, podnikatel Daniel Noboa, který obdržel 24 procent hlasů. Třetí místo obsadil novinář Christian Zurita, který na kandidátce nahradil Fernanda Villavicencia. Ten byl začátkem měsíce zastřelen po předvolebním meetingu skupinou útočníků, nejspíše kvůli jeho kritice drogových gangů a zkorumpovaných úředníků. Kvůli incidentu platí v zemi stále nouzový stav a na volební víkend dohlíželo v rámci zvýšené bezpečnosti celkem 100 tisíc vojáků a policistů.
Zmíněná vítězka prvního kola prezidentských voleb Luisa González, která slibuje posílení sociálních programů i řešení chudoby a násilí, je považována za blízkou spojenkyni bývalého ekvádorského prezidenta Rafaela Correa, který byl v roce 2020 odsouzen k osmiletému vězení za korupci. Už v té době se ale Correa nacházel v exilu v Belgii a v zemi i nadále zůstává. I přesto má nicméně v Ekvádoru stále významný vliv a González už nyní uvedla, že by se v případě její výhry stal Correa jejím blízkým poradcem.
V pořadí druhý favorizovaný kandidát Daniel Noboa je synem obchodníka s banány Álvara Noboy, který se o prezidentský úřad v minulosti sám několikrát ucházel. Nynější Noboyův volební výsledek byl nicméně překvapením, v předvolebních průzkumech byl řazen až na páté místo. Podle politických analytiků sehráli v tomto posunu důležitou roli především mladí lidé, kteří Noboyu volili v naději na zlepšení současného politického systému i úrovně kriminality v zemi.
Předčasné volby se v Ekvádoru konaly proto, že dosavadní prezident Guillermo Lasso rozpustil v květnu místní jednokomorový parlament, a to během jednání o jeho případném odvolání z funkce. Podezřelý je totiž ze zpronevěry i z korupce, což odmítá. Nová hlava státu, která bude definitivně zvolena v druhém kole voleb 15. října, tak bude úřadovat jen rok a půl, a to do konce Lassova původního mandátu. Následně proběhnou prezidentské volby znovu.
Zdroje: ČTK, Reuters, AP News, Al Jazeera