Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Overthinking: Jak s ním bojovat?

Přehráváš si v hlavě jeden moment pořád dokola, nemůžeš z přemýšlení spát a ve všem hledáš hlubší význam, než tam opravdu je? Tak to jsi asi overthinker stejně jako já! Jak s tím bojovat? 

Jestli mi něco jde, tak je to právě overthinkování! Stačí, aby se na mě někdo divně podíval, a moje hlava už vymýšlí milion různých scénářů. Pak si přehrávám dokola konverzace, hádky a říkám si, co jsem měla říct jinak a líp. Taky hodně overthinkuju svoje objednávky v kavárně. To už je totální bizár, ale stává se mi, že si objednám cheesecake a pak celý den přemýšlím o tom, že jsem si měla radši dát něco jinýho.🤪

Člověk si přijde jako blázen, ale má pocit, že tu hlavu prostě nejde zastavit.

Mood:

Z čeho overthinkování pramení?

Zajímavé je, že overthinking není brán jako psychická choroba, ale jde ruku v ruce s depresí, úzkostmi a poruchami příjmu potravy. Z nich může pramenit, ale může k nim naopak i směřovat.

Také může vést k rozhodovací paralýze, kdy jsi neschopný/á se rozhodnout mezi více možnostmi (něco jako já s příkladem dortu…), ale i k migrénám a dalším zdravotním problémům.

Dle výzkumu Forbes overthinking zažívá dokonce 73 % lidí vě věku od 25–35 let.

Jak poznáš, že overthinkuješ?

  • Často si říkáš „co by kdyby”
  • Myslíš na minulost nebo naopak na budoucnost, ale nikdy ne na přítomnost
  • Nemůžeš spát, protože nad něčím neustále přemýšlíš
  • Když se ti stane něco nepříjemného, přehráváš si to v hlavě pořád dokola
  • Přemýšlíš nad svými „chybami”, protože na sebe máš velké nároky
  • Jsi nerozhodný/á
  • Zbytečně všechno prožíváš a hledáš hlubší smysl tam, kde není
  • Máš pocit, že je na tebe někdo naštvaný, i když nemá proč

Jak ti s ním bojovat?

Zabav se – Najdi si aktivitu, kterou budeš dělat, kdykoliv na tebe overthinkování přijde. Může to být procházka, vaření, povídání si s kamarádem… Cokoliv, co tě vytrhne z myšlenek.

Dechová cvičení – Během dechových cvičení musíš většinou v hlavě počítat a u toho nebudeš stíhat ještě přemýšlet. Jinak moc doporučuju aplikaci Nepanikař, kde už je pro tebe několik metod připravených.

Tahle dechová cvičení ti pomohou vyzrát na stres

by @dimitrapapadopoulu

Řekni si prostě ne! – To praktikuju já. Ne vždy to funguje, ale jakmile na mě jdou myšlenky typu, že je někdo na mě naštvaný, protože se na mě „špatně podíval", okamžitě si zakážu takhle přemýšlet. Začnu si říkat, jaká je to kravina, a snažím se to sama sobě vysvětlit.

Journaling – To, co se ti honí hlavou, si vypiš na papír. Dostaneš to tak ze sebe.

Vykašli se na minulost – Eh, tohle je můj největší problém. Pořád se rýpu ve starých věcech, tak nebuď jako já a vykašli se na to! Zkus se sám/sama sebe zeptat na otázku, jestli s věcí, nad kterou přemýšlíš, můžeš TEĎ něco dělat. Já se to snad taky někdy naučím.😂

Vyhledej pomoc – Většina z nás nebere overthinkování moc vážně. Asi je to kvůli tomu, že ho nějakým způsobem zažíváme všichni a děláme si z něj srandu. Každopádně kdybys cítil/a, že je to za hranicí a opravdu to ovlivňuje tvůj každodenní život, neboj se vyhledat odbornou pomoc!

Koukni se na vše z širší perspektivy – Reálně skoro všechno, o čem overthinkujeme, je jen v naší hlavě, a když se na ten problém podíváš s odstupem, dojde ti, jak je zbytečný se tím zatěžovat.