Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Pinterest

Tahle dechová cvičení ti pomohou vyzrát na stres

Stresuje tě škola, práce nebo třeba rodiče? Je toho na tebe moc a ty nevíš, co s tím? Máš málo energie, jsi roztěkaný/á a nemůžeš se soustředit? Pro všechny tyto případy jsem našla jednoduché řešení. Představím ti easy, a přitom účinná dechová cvičení, která ti pomůžou v náročných každodenních situacích. Navíc ti zaberou jen pár minut a můžeš je dělat kdekoliv a kdykoliv.

Calm & Relax 🧘🏽‍♀️

Tomuto cvičení se občas říká „box breathing“ (české, a ne tak cool pojmenování je krabicové dýchání). Jde o jogínskou techniku, která je stará tisíce let. Pokud ti to zní moc spirituálně, nezoufej. Slibuju, že to není nic hrozného.

Cvičení by mělo zredukovat stres a zklidnit centrální nervový systém. Trik spočívá samozřejmě v dechu a v samotném počítání dob. Počítáním totiž přesměruješ svou pozornost a přestaneš myslet na to, že doma došlo mlíko a ty si tak nemůžeš dát svoje ranní kafe. To zní dobře, ne? Tak jdeme na to!

  • nadechni se nosem na 4 doby
  • na 4 doby zadrž svůj nádech
  • vydechni pusou na 4 doby
  • na 4 doby zadrž svůj výdech

...opakuj, dokud se neuklidníš

Poznámka: Cvičení Calm & Relax nemusíš dělat desetkrát ani po dobu dvou minut, jak radí různí jógoví influenceři, anebo lifestylové magazíny. Stačí, když budeš opakovat jeden set nádechů a výdechů, dokud se ti neuleví. Není třeba věci komplikovat.

Zdroj: Pinterest

Sweet Dreams 😴

Toto dechové cvičení bude ještě jednodušší! Nazvala jsem ho Sweet Dreams, protože ho sama často používám, když nemůžu spát. Dá se však využít i v jakékoliv jiné (krizové) situaci, protože tě zaručeně uklidní. Slibuju, že po pár setech budeš mít jasnější hlavu.

Proces je následovný: Zhluboka se nadechni nosem na 4 doby a vydechni alespoň na 6-8 dob. Opakuj podle potřeby. Easy, ne?

Zdroj: Pinterest

Energy & Focus ☕️

Pokud ráno došlo mlíko a ty bez kávy nepřežiješ (v pořádku, nedivím se), mám pro tebe alternativní nakopávač! Tato technika ti rozproudí krev v žilách a nastartuje tě na nový den. Tak s chutí do toho!

  • nadechni se nosem na 4 doby
  • vydechni pusou – rychle a dynamicky
  • znovu se nadechni nosem na 4 doby

...opakuj podle potřeby

Zdroj: Pinterest

Chceš vědět, jak to posunout na vyšší level a vytěžit z toho co nejvíc?

Pokud tě dechová cvičení baví a chceš je zařadit do své každodenní rutiny, mám pro tebe pár tipů. Pohodlně se usaď, narovnej záda, zavři oči a sleduj svůj přirozený dech. Můžeš si samozřejmě i lehnout, ale jen na záda. Polož si jednu ruku na srdce a druhou na břicho. Dýchej zhluboka do břicha, aby se ti správně zapojila bránice, ale ve vlastním tempu. S daným dechovým cvičením začni, až se v pozici budeš cítit komfortně a uvolněně.

Jestli chceš, aby tvá chvilka klidu byla ještě o něco hodnotnější, zamysli se alespoň nad třemi věcmi, za které jsi vděčný/á. Víš přece, co se říká. Co živíme, to je. A když svou pozornost dáš věcem, které jsou ve tvém životě pozitivní, tvoje realita bude hned o něco barevnější.

Baví tě wellbeing?👇