Ostrava se snaží bojovat s menstruační chudobou – do škol dodá menstruační pomůcky. Jejím cílem je i téma detabuizovat, což je evidentně stále potřeba.
Ač je menstruace pořád do jisté míry tabu téma, vůbec by to tak být nemělo, a Ostrava jde v tomto směru příkladem. Město chce pomoci lidem, kteří mají kvůli nedostatku financí problém se zajištěním menstruačních pomůcek, a hygienické prostředky dodá do škol, které o ně projevily zájem.
Město tak reaguje na menstruační chudobu, která je u nás neřešeným problémem. Podle odhadů si každá desátá dívka v Evropské unii nemůže hygienické potřeby dovolit. Taková komplikace navíc přichází v době dospívání, kdy je mnoho lidí svou první menstruací zaskočeno a musí ji řešit právě třeba ve škole.
Ostrava provedla dotazníkové šetření a zjistila, že možnost dodání menstruačních pomůcek by využilo 37 škol z 55. Následně vyhlásila výběrové řízení a na jeho základě vybralo dodavatele, který by měl prostředky do škol distribuovat do konce prvního čtvrtletí. Následně bude při jejich využití zachována naprostá anonymita dívek.
,,Smyslem tohoto projektu je především poskytnout dívkám pocit jistoty, že bez ohledu na jejich sociální status naleznou v případě potřeby v naprosto standardním režimu snadné řešení jejich problému. Což jistě přispěje k posílení jejich vnitřní pohody, vyrovnanosti a tím i duševního zdraví. A možná i ke snížení absence dívek ve výuce z důvodu nedostupnosti vhodných hygienických potřeb a snad trochu i také k odtabuizování samotné menstruace z podvědomí společnosti,“ vysvětlil Zbyněk Pražák, náměstek primátora.
Před rozhodnutím se bavil s pedagožkami základních škol, které mu potvrdily, že se na ně studentky často obrací s tím, že nemají menstruační pomůcky. Učitelky jim je pak dávají z vlastního.
Že je menstruace v naší společnosti pořád tabu ukázala i debata na síti X. Na ní se k tématu vyjádřila spousta lidí pozitivně, a rozhodnutí Ostravy uvítala, řada lidí, především mužů, se naopak rozčilovala a argumentovala, že muži nic zadarmo nedostávají.
Možná nic nedostávají, protože nemusí každý měsíc krvácet, potýkat se kvůli tomu s fyzickými i psychickými potížemi a navíc ještě utrácet stovky korun za vložky, tampony, kalíšky nebo menstruační kalhotky.
V rámci Evropy přitom už státy pomalu začínají hygienické pomůcky pro ženy zpřístupňovat plošně. Skotsko bylo v roce 2020 první zemí, která uzákonila dostupnost menstruačních potřeb pro všechny, kdo je potřebují, zdarma. V Británii ně mají nulovou daň a pětiprocentní daň vybírá už 17 států v Evropě. Guess what – v Česku menstruační potřeby daníme nejvyšší možnou sazbou.