Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odkaz Franka Lloyda Wrighta: 4 nejúchvatnější stavby amerického architekta

Uznán Americkým institutem architektů za největšího amerického architekta všech dob, Frank Lloyd Wright, rozhodně zanechal stopu ve světě architektury. Nejenže svými díly přispěl esteticky, ale také filozoficky, jelikož usiloval o propojení přírody a bydlení a o holistický životní styl.

Než přišel Wright, americká architektura neměla určitý směr. Wright navrhl více než 1 000 budov a svými inovativními nápady a nadčasovou estetikou zapsal americkou architekturu na mapu. Proslul svou filozofií organické architektury skrz harmonizací staveb s jejich přírodním prostředím. Architektura Franka Lloyda Wrighta má hned několik charakteristických rysů, které se objevovaly napříč jeho stavbami.

Wright byl známý svými vynalézavými půdorysy, které často vytvářely otevřené, plynulé prostory s minimálním využitím vnitřních stěn. Tento koncept je patrný v jeho projektech „otevřených půdorysů“, které podporují pocit prostornosti a propojení.

Nejúchvatnější udržitelné domy světa

@martinastrel

Filozofie Wrighta

Wright věřil, že budovy by měly být v souladu se svým okolím a vytvářet jednotný, organický celek. Tato filozofie se odráží v jeho integraci staveb s přírodním prostředím a v používání místních materiálů.

Pohled na dům Falling Water, který vytvořil slavný architekt Frank Lloyd Wright. Pensylvánie, USA. (Foto: © Richard A. Cooke/CORBIS/Corbis via Getty Images)

Také vytvořil dva populární architektonické styly. První je zvaný styl prérie (prairie), který se vyznačuje nízkými horizontálními liniemi, které napodobují rovinatou, rozlehlou krajinu amerického Středozápadu. Mezi charakteristické rysy patří ploché nebo valbové střechy s širokými převislými okapy, okna seskupená do vodorovných pásů a otevřené půdorysy.

River Forest, Illinois. (Foto: Universal Images Group prostřednictvím Getty Images)

Wright také vytvořil styl Usonských domů - ty byly navrženy tak, aby byly cenově dostupné pro průměrného Američana, a jednalo se o menší jednopodlažní domy s důrazem na jednoduchost a úspornost. Často obsahovaly přístřešky pro auta, ploché střechy a přírodní materiály a vyznačovaly se inovativními způsoby vytápění a chlazení.

Usonian house designed by Frank Loyd Wright for Florida Southern College. (Photo by: John Greim/Loop Images/Universal Images Group via Getty Images)

4 ikonické stavby, které v minulosti redefinovaly architekturu

@martinastrel

4 nejúchvatnější stavby

Guggenheimovo muzeum (1959)

Jedna z jeho nejproslulejších staveb vůbec. Wright navrhl Guggenheimovu muzeum se záměrem vytvořit budovu, která by existovala v harmonii s uměním. Rotunda muzea je proslulá svým jedinečným spirálovitým designem, umožňuje návštěvníkům vnímat umění v nepřetržitém, plynulém pohybu, když stoupají po mírně se svažující rampě. Exteriér s bílou válcovitou strukturou ostře kontrastuje s okolní New Yorkskou krajinou, což z něj činí ikonické dílo moderní architektury.

Fallingwater (1935)

Vedle Guggenheimova muzea je Fallingwater pravděpodobně nejslavnější stavbou, kterou kdy Wright vytvořil, a je považována za vrcholný projev jeho koncepce organické architektury. Dům v Pensylvánii je postaven přímo nad vodopádem.Věřil, že mezi člověkem, uměním a přírodou může existovat harmonický a prospěšný vztah.

Taliesin West (1937)

Wrightův vlastní zimní dům a ateliér v Arizoně, pod jménem Taliesin West, ztělesňoval jeho přizpůsobení se pouštnímu prostředí. Taliesin West se vyznačuje nízkými horizontálními konstrukcemi s velkými prosklenými plochami, které poskytují dostatek přirozeného světla a propojují vnitřní prostory s okolním prostředím. Dnes je stavba zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a odráží kombinaci tradičních a moderních architektonických prvků.

Millard House (La Miniatura) (1923)

Tento dům v Pasadeně v Kalifornii je jedním z Wrightových domů, které využívají systém "textilních bloků" aneb používání betonových bloků pro jedinečný estetický a konstrukční přístup. Dům značí Wrightovo inovativní využití materiálů a forem a pro něj typické prolínání architektury s přírodním prostředím.

O architektuře čti dále

Land art: Nejpozoruhodnější díla Christa a Jeanne-Claude

@martinastrel