Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

4 ikonické stavby, které v minulosti redefinovaly architekturu

Jednou za čas se objeví mistrovské architektonické dílo, které zpochybní naši představu o inženýrských možnostech. Tyto stavby definující neustále se měnící svět architektury jsou toho důkazem.

432 Park Avenue, NYC, Rafael Viñoly, 2015

Silueta tohoto 425,5 metrů vysokého mrakodrapu dominuje newyorskému panoramatu z každého úhlu. Jedná se o nejvyšší obytnou budovu v centru Manhattanu. Budova 432 Park Avenue v bílém provedení působí nadčasově a zdaleka překonává dočasné architektonické výstřelky. Má 91 pater, nachází se v ní 104 bytů, na střeše je terasa, uvnitř jsou restaurace, lázně, vinné sklepy, kinosál a konferenční místnosti. Slouží jako residenční mrakodrap.

Halkin Mason Photography

Filharmonický sál, Štětín, Polsko, Barozzi/Veiga, 2014

Toto místo, které získalo v roce 2015 cenu Miese van der Rohe, ukazuje, jak velkolepý může být minimalismus. Barozzi/Veiga navrhli stavbu (která zahrnuje symfonický prostor pro 950 osob a divadlo pro 200 osob) jako sestavu neokázalých tvarů s ostře skloněnými střechami, které odrážejí místní typy budov. Budova, opláštěná průsvitným žebrovaným sklem, zaujímá ve dne zcela bílou pózu, v noci zevnitř vrhá zlatavou záři.

Architonic

National Museum of Qatar, Dauhá, Qatar, Jean Nouvel 2019

Katarské národní muzeum, které postavil světoznámý francouzský architekt Jean Nouvel, kombinuje historické předměty s moderními vlivy. Architektura stavby, inspirovaná pouštní růží, je symbolem katarského dědictví. Tato stavba je nezaměnitelným svědectvím vizionářského návrhu, který se proměnil ve velkolepou skutečnost.

Metalocus

Harbin Opera House, Harbin, Čína, MAD Architects, 2015

Toto místo na řece Songhua v severovýchodní Číně je zázrakem Ma Yansonga, jehož firma si získala pověst strhujícího futuristického tvůrce. Budova se skládá ze dvou mírně se svažujících objemů, které připomínají sněhové závěje nebo ledové hory, a tento dojem umocňuje vířící plášť z bílého hliníku. Uvnitř jsou dřevěné plochy připomínající alpské chaty, které dodávají elegantní stavbě teplo.

Divisare